Přednáška profesorky Julie Downing o dětské paliativní péči dala tématu mezinárodní rozměr

Výkonná ředitelka Mezinárodní sítě dětské paliativní péče ICPCN, profesorka Julie Downing byla hlavním hostem úterního setkání na téma dětská paliativní péče, které navázalo na besedu nazvanou Paliativní péče na dlani uspořádanou na naší fakultě v polovině letošního října. V opět zcela zaplněném přednáškovém sále A toto velmi důležité a citlivé téma rozvinula a obohatila o mezinárodní rozměr, další zkušenosti a příběhy. Přednáška měla název The role of the pediatric nurse in pediatric palliative care a uvedl ji proděkan ZSF JU Mgr. et Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., který ocenil, že studenti poznají tuto problematiku v širším kontextu. „Dětská paliativní péče se v České republice pomalu rozvíjí a věřím, že až se stanete profesionály, bude se rozvíjet i vaším přičiněním,“ řekl proděkan studentkám a studentům.

Rovněž tuto přednášku zorganizovala Mgr. Milena Mágrová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, a to opět ve spolupráci s Nadací rodiny Vlčkových. Její kolegyně z UOP Mgr. Alena Machová nejdřív představila v angličtině studijní program Pediatrické ošetřovatelství, pro jehož studentky byla akce primárně určena – přišlo jich asi sedmdesát. Přednáška se odehrála v angličtině a o překlad do češtiny se postaral Mgr. Pavel Bluďovský z Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích.

Prof. Julie Downing je zkušená zdravotní sestra, pedagožka a výzkumnice, která se paliativní péči věnuje již 29 let, přičemž 18 z nich je průkopnicí na mezinárodní úrovni – v Africe, východní Evropě i dalších zemích, kde rozvíjí služby paliativní péče pro dospělé a děti. Její návštěva na ZSF JU předcházela účasti na VI. Konference dětské paliativní péče, kterou Česká společnost paliativní medicíny pořádá 23. a 24. listopadu 2023 v Litomyšli.

Dětský onkolog MUDr. Josef Mališ, odborný poradce Nadace rodiny Vlčkových, upozornil, že v České republice tato problematika postihuje odhadem 13 tisíc rodin, ale možná se jejich počet blíží až k 20 tisícům rodin. „Tady uslyšíte, jak se paliativní péče na top úrovni provádí v Evropě a ve světě. Naším cílem je, abychom ji v průběhu několika let u nás posunuli na úroveň evropskou a možná i světovou,“ uvedl doktor Mališ.

Tato akce byla dalším krokem k možné spolupráci s Nadací rodiny Vlčkových. Zakladatelé Nadace Katarína a Ondřej Vlčkovi se snaží rozvinout dětskou paliativní péči v České republice a pomoci vybudovat co nejlepší síť služeb, které reflektují potřeby rodin pečujících o dítě se závažným onemocněním. Téma zaujalo i zástupce Neonatologického oddělení českobudějovické nemocnice, odkud na naši fakultu přišli MUDr. Kristýna Dvořáková, dětská setra Eva Führerová, sestry Nikola Benešová a Bc. Ondřej Schwartz, který je kolegou z UOP. Ještě před přednáškou navštívili prof. Julie Downing a MUDr. Josef Mališ fakultní simulační centrum pro zdravotnické obory, kde vysoce ocenili jeho vybavenost, která významně pomáhá připravit studenty pro praxi.