Přednášku doc. Šedové o rizicích cévní mozkové příhody a o její prevenci si senioři sami vyžádali

Na pozvání českobudějovického Klubu Activ a ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou připravila doc. Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU přednášku o rizicích cévní mozkové příhody, jejích příznacích a o prevenci, jak jí předcházet. Konala se v polovině ledna v sále Jihočeské vědecké knihovny a byl o ni velký zájem. Pozorně si ji vyslechlo více než padesát seniorů, kteří si toto téma předtím vyžádali a pak měli i řadu dotazů. "Někteří z účastníků s tím mají zkušenosti, ať už osobní, nebo mozkovou příhodu prodělal někdo z jejich blízkých či přátel," vysvětlila doc. Šedová. Na akci spolupracovaly studentky Pediatrického ošetřovatelství - součástí bylo dotazování týkající se odhadu rizikových faktorů a zájemci si také mohli nechat změřit krevní tlak.

Cévní mozková příhoda souvisí s řadou ovlivnitelných faktorů, jejichž rozvoji lze zamezit, a tím se chránit před vznikem tohoto závažného onemocnění. Pokud se objeví příznaky, je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc, protože čím dříve jsou příznaky tohoto akutního stavu rozpoznány, tím účinnější pak může být léčba v nemocnici.

Zdravotně sociální fakulta JU se prevenci věnuje dlouhodobě a v širokém spektru. Docentka Lenka Šedová je ředitelkou Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd - pracoviště praxe, pod který patří Centrum prevence civilizačních chorob. Nabízí řadu užitečných služeb pro veřejnost, mezi něž patří i zdravotní, výživové a pohybové poradenství. Více o centru prevence ZDE: