Při Dni zdravotnických oborů přijeli za studenty ředitelé, hlavní sestry a další zástupci jihočeských nemocnic

Ve dvou největších přednáškových sálech ZSF JU a poté i při workshopech v učebnách po celém druhém patře hlavní budovy se odehrál letošní Den zdravotnických oborů, což je tradiční akce s přátelskou atmosférou a živou diskusí. Hlavním cílem je našim studentům představit jednotlivé nemocnice a informovat, jaké možnosti jim po absolvování školy nabízejí. Proto za nimi na fakultu i letos přijeli ředitelé, hlavní sestry a další zástupci jihočeských nemocnic, kteří je v řadách svých zaměstnanců potřebují a za kvalitní práci jim nabízejí perspektivu i řadu benefitů. Zároveň je tato akce užitečnou příležitostí k upevnění vzájemných vztahů s vedením fakulty a vyučujícími ve zdravotnických oborech, protože spolupráce mezi jihočeskými nemocnicemi a ZSF JU je velmi intenzivní a oboustranně prospěšná.

Děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., ve zcela zaplněném sále E ráno přivítala hosty, jimiž byli významní představitelé holdingu Jihočeské nemocnice, a. s. Představila jim publikum: studentky a studenty druhých a třetích ročníků zdravotnicky zaměřených studijních programů. Připomněla, že nápad se takto pravidelně setkávat vznikl na naší fakultě již před osmi lety. „Jsem ráda, že máme dobré partnerské, přátelské i kamarádské vztahy, protože na osobních kontaktech velmi záleží. Tato setkání jsou projevem naší spolupráce nejen v oblasti pedagogické, vzdělávací, vědeckovýzkumné, ale i další,“ shrnula úvodem. Jihočeské nemocnice jsou pro ZSF JU důležitými klinickými pracovišti, kam studenti chodí na praxe. Proto je cenná každá chvíle, kdy se lze setkat a navzájem si upřesnit, co je třeba zajistit k tomu, aby výuka byla co nejkvalitnější a ZSF JU mohla do praxe posílat absolventy připravené tak, jak nemocnice potřebují. Tato akce poskytuje naší fakultě i výbornou zpětnou vazbu. Navíc je ZSF JU pro nemocnice nejen zdrojem budoucích zaměstnanců, ale také kolegů a spolupracovníků mj. i v oblasti vědeckého výzkumu.

Rektor Jihočeské univerzity prof. Ing. Pavel Kozák, Ph.D., který je ve funkci od začátku dubna, označil Den zdravotnických oborů za odrazový můstek do budoucna. „Věřím, že řada z vás zůstane v našem regionu, kde si vyberete své budoucí zaměstnavatele,“ řekl studentkám a studentům v sále. Připomněl, že ZSF JU je z hlediska počtu studentů druhou největší fakultou JU. Do budoucna v horizontu 10 až 15 let se ovšem situace jeví tak, že nelékařských pracovníků ve zdravotnictví bude nedostatek. Proto se Jihočeská univerzita musí připravit na to, aby ZSF byla schopná přijímat ještě více studentů, než je tomu nyní.

Zájem o naše absolventky a absolventy potvrdili postupně všichni ředitelé a další zástupci vedení jihočeských nemocnic. „Pokud budete hledat garanci jistého zaměstnání, pestrých specializací a nebudete se bát vysokého pracovního tempa, rádi vás přivítáme v našich řadách,“ konstatoval generální ředitel českobudějovické nemocnice MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D. Publikum pozdravil také ředitel strakonické nemocnice MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA, podle něhož si studenti vybrali krásné povolání. „Zdravotnictví a sociální péče tady budou pořád a jejich úroveň se bude stále zvyšovat,“ ubezpečil přítomné. Poté ke studentům promluvili zástupci dalších nemocnic a pozvali je k debatám v menších skupinách, kdy hlavní sestry v sálech a učebnách detailně probíraly konkrétní oddělení včetně systému odměn a benefitů a odpovídaly na otázky. Akci charakterizovala upřímnost a otevřenost, což je předpoklad dobře fungujících vztahů. „Vybrali jste si správnou práci, a když ji budete chtít dělat s láskou a pokorou, nemusíte mít strach, že byste se ocitli na seznamu nezaměstnaných v České republice ani kdekoli jinde. Dejte do toho své srdíčko a ať vás ta práce baví,“ popřál všem na závěr ředitel prachatické nemocnice Ing. Michal Čarvaš, MBA.

Jihočeské nemocnice jsou pro ZSF JU místem, kam chodí na praxi velké množství studentů. Mottem naší fakulty je Učíme lidi pomáhat. „Snažíme se zdravotnictví pomáhat hlavně tím, že připravujeme kvalitní absolventy – a samozřejmě bez spolupráce a pomoci těchto významných klinických pracovišť bychom nebyli schopni připravovat studenty pro náročnou práci, kterou budou ve zdravotnických zařízeních zastávat,“ zdůraznila děkanka dr. Ivana Chloubová.

Fotogalerii připravujeme.