Při setkání Bezstarostné mládí? Mýtus! představily nízkoprahové sociální služby kazuistiky

Do aktuální kampaně Týden nízkoprahových klubů, která poukazuje na význam nízkoprahových zařízení pro děti a mládež (NZDM) a přibližuje jejich činnost odborné i laické veřejnosti, přispěla ZSF JU jako spoluorganizátor setkání nazvaného Bezstarostné mládí? Mýtus! Konalo se v úterý 20. září v přednáškovém sále A, který zaplnilo více než šedesát lidí pracujících s mladými klienty a také studenti sociálně zaměřených studijních programů. Zástupci jihočeských sociálních služeb představili konkrétní příběhy lidí ve věku do 26 let, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci.

Podnět k tomuto setkání dala konference nazvaná SPOLEČNĚ A ODBORNĚ, která se konala letos v polovině června rovněž na naší fakultě. „Účastníci se shodli, že kazuistiky jsou pro ně velmi inspirativní a uvítají setkání, které by konkrétním příběhům poskytlo víc prostoru,“ vysvětlila za fakultu Mgr. Ingrid Baloun, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálně-pedagogických věd, která akci organizovala spolu s Českou asociací streetwork a organizací Rozkoš bez rizika. V úvodu setkání promluvila ředitelka tohoto ústavu doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D. „Uvědomujeme si, že streetwork patří na pole sociální práce a je třeba se touto problematikou zabývat,“ zdůraznila.

Za možnost uspořádat tuto akci na naší fakultě poděkovala vedoucí poradenského centra organizace Rozkoš bez rizika Bc. Monika Kochlöflová, která pak sérii kazuistik zahájila příspěvkem na téma Limity zdravotně sociální práce u žen poskytujících placené sexuální služby. Účastníci postupně vyslechli řadu velmi silných výpovědí, které představily streetwork ve velké šíři, různorodosti i hloubce poznání. Pro studenty to byla navíc i šance vnímat nároky na tuto práci, která vyžaduje velkou dávku trpělivosti, nadhledu i vytrvalosti. Názvy jednotlivých příspěvků jsou dostatečně výmluvné:

Pomozte, on hulí! (Kateřina Pešková, Arkáda – sociálně psychologické centrum, z.ú.)

Úhly pohledu při práci s mladou matkou uživatelkou (Pavla Vacíková, Kontaktní centrum Prevent Strakonice)

Hranice práce s klienty v NZDM – jak služby pro děti a mládež ne/dokážou proměnit životní příběh dítěte (Jana Noháčová, Cheiron T, o.p.s.)

Bludný kruh aneb práce se zacykleným klientem (Tomáš Antoňů, Jihočeský streetwork Prevent)

Malý dospělý aneb dětství není pro každého (Jana Velhartická, SPOT NZDM PREVENT)

Příčiny a následky bezdomovectví mladých dospělých (Denisa Tolknerová, Charita České Budějovice)