Příměstský tábor Dětské univerzity se koná o jarních prázdninách od 6. do 10. března

Další z příměstských táborů pro děti od 8 do 13 let, které už mají na ZSF JU tradici a pokaždé spoustu skvělých ohlasů, se uskuteční v době jarních prázdnin. Na Českobudějovicku a Českokrumlovsku jsou v termínu od 6. do 10. března 2023. O školáky bude na fakultě postaráno denně v čase 7:30 až 15:30 (včetně obědů v menze i svačin) a čeká je řada exkurzí do míst, kam se běžně nedostanou, mimo jiné vzácná příležitost zahrát si florbal na invalidním vozíku. Organizátoři nyní otevřeli možnost se přihlašovat a ze zkušeností z minulých let radí s rozhodnutím příliš neotálet, protože kapacita je omezená a místa bývají brzy obsazena.

Program se tentokrát zaměří na sociální témata, konkrétně na různé formy, jak pomáhat lidem s postižením. Pedagogové i studentky a studenti sociálních oborů otevřou dětem svět, v němž poznají jiný žebříček hodnot a mohou naplnit své nápady i schopnosti empatie. Příměstské tábory se konají pravidelně o jarních i letních prázdninách a vždy jsou zaměřené na obory studované na Zdravotně sociální fakultě JU. Hravou formou je zprostředkují dětem tak, aby se něco užitečného naučily, pobavily se a vnímaly svět kolem nich novým pohledem. Čekají je hry, exkurze, praktické nácviky i diskuse s vyučujícími a studentkami či studenty. „Během jednotlivých dnů se s dětmi budeme věnovat tématům komunikace, sportu, zooterapie, volného času a dobrovolnictví,“ vyjmenovává Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd, který jarní tábor Dětské univerzity organizuje.

Jedna z exkurzí zavede děti do Centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, s nímž naše fakulta úzce spolupracuje. Dozvědí se něco také o hipoterapii a canisterapii, další z lekcí je seznámí se základy sebeobrany. Velmi oblíbenou částí programu je odpoledne v tělocvičně ZŠ Kubatova, kde trénují hráči FBC Štíři, kteří s velkými úspěchy hrají florbal vozíčkářů. Dětem se pokaždé skvěle věnují, otevřeně jim vyprávějí o svých životech s handicapem a nachystají pro ně speciální trénink, při němž si mohou samy vyzkoušet, jak se hraje florbal i basketbal na vozíčku.

Dětský příměstský tábor konaný v termínu jarních prázdnin vtáhne děti během jednoho týdne do života lidí se zdravotním znevýhodněním, seznámí děti s typy rizikového chování a taktéž přinese jedinečnou příležitost stát se na chvíli psovodem. Praktické vyzkoušení simulačních pomůcek a samotný náhled do organizací poskytne dětem reálný pohled na život lidí se zdravotním znevýhodněním. „ARPIDA jakožto jedinečné centrum poskytující složky koordinované rehabilitace nás provede jejím prostředím a taktéž se děti seznámí s koňmi, kteří jsou velkými pomocníky pro hipoterapii. V Domově pro seniory Máj budou děti přímými účastníky aktivizačních činností spolu s klienty. Nedílnou součástí tábora jsou sportovní aktivity, kde si děti mimo jiné zkusí basketbal a florbal na vozíku se zdravotně znevýhodněnými hráči. V rámci tábora budou taktéž děti seznámeny zábavnou a interaktivní formou s typy rizikového chování - závislosti, šikana či nebezpečí, která číhají na internetu a sociálních sítích," upřesňuje za organizátory Mgr. Klaudie Němečková.

Podrobnosti o nabídce Jarního příměstského tábora Dětské univerzity včetně přihlášky jsou ZDE: