Příměstský tábor DUJU sklidil spokojenost dětí i rodičů, na podzim začnou nové lekce

S množstvím nových zážitků ukončily děti příměstský tábor Malý zdravotník, který naše fakulta uspořádala v minulém týdnu. Dvacet malých studentek a studentů ve věku osm až 13 let, které rodiče denně přiváželi nejen z Českých Budějovic a okolí, ale také z Tábora a Nové Bystřice, absolvovalo pestrý program. Součástí byly různorodé lekce na fakultě a v kampusu JU, exkurze, besedy, hry a celodenní výlet vlakem na Olšinu. Mezi účastníky byli jak úplní nováčci, tak i malí studenti semestrů Dětské univerzity ZSF JU, jejíž další semestr věnovaný zdravotnickým tématům opět začne na podzim a už je možné se hlásit.
Organizátorům se podařilo naplnit celý program beze zbytku a nyní jim přicházejí pochvaly od spokojených rodičů – za všechny lze citovat výstižná slova maminky devítileté Terezky, která má s naší DUJU hodně zkušeností. Absolvovala už oba dva ročníky a na letním příměstském táboře byla nyní podruhé. „Tímto táborem to u nás vlastně všechno začalo – Terezka se ho zúčastnila před třemi lety, moc se jí líbil a hravě i zábavně pojatá zdravotnická témata ji zaujala. Takto podané lekce zajímají všechny děti, sama bych se přihlásila, kdybych tuto možnost v dětství měla. Jsou to užitečné znalosti pro život a hodí se každému. Program tábora byl pestrý a vhodně poskládaný tak, aby se děti hodně naučily, byly v pohybu a ani chvíli se nenudily. Když mi to každé ráno při cestě do Českých Budějovic vyprávěla, vlastně jsem jí záviděla, že něco takového může prožívat. Každému ze svého okolí teď o vaší nabídce vyprávím a rozhodně doporučuji. Máme ještě mladší dceru a těším se, že ji za dva nebo tři roky k vám také přivedu,“ shrnula Alena Falářová z Dobřejovic.
Děti během týdenního příměstského tábora zjistily, jak funguje lidské tělo, a naučily se základům první pomoci: resuscitovat, ošetřit popáleniny, zastavit krvácení a postarat se o zlomenou končetinu. Součástí byla i fyzioterapie, která se zaměřila na správné držení těla a různé techniky, jak pomoci sobě i kamarádům či rodině. Další lekce byla věnovaná sebeobraně, díky návštěvě nevidomých a slabozrakých lidí se děti seznámily s jejich životem a možnostmi, jak handicapovaným pomoci, na závěr si také vyzkoušely kontakt s virtuální realitou. Velkým zážitkem byla výprava na českobudějovické letiště, kde děti viděly práci letecké záchranné služby. V kampusu Jihočeské univerzity se pak ve skupinkách učily správně reagovat u dopravní nehody a velmi je tam zaujal také výklad, jak využít automatizovaný externí defibrilátor (AED) – hodně se ptaly i na to, na kterých veřejných místech je tato užitečná pomůcka k dispozici.
To vše jsou situace, které v běžném životě děti obvykle nemohou zažít. Tyto zkušenosti jsou pro ně však v daném věku velmi důležité - otvírají jim nové obzory a přinášejí poznání, jež se jim poté hodí i v kontaktu s rodiči, prarodiči, kamarády a spolužáky. Veškerá výuka, s níž má už naše fakulta díky dlouhé tradici Dětské univerzity hodně zkušeností, má názornou, hravou a zábavnou formu. Starají se o to vyučující i studenti, kteří to s dětmi umí a je vyzkoušeno, že děti od nich jako od starších kamarádů přijímají informace snáze než ve škole.
Dětská univerzita ZSF JU je velmi oblíbená hlavně pro své praktické zaměření a zábavnou formu výuky zdravotnických a sociálních oborů. V září začne další semestr Dětské univerzity - výuka se koná vždy v sobotu od 9 do 11:30 v celkovém počtu 10 lekcí, a to rovněž v budově Centra prevence civilizačních chorob v Nerudově ulici poblíž českobudějovického OC IGY. „Letní tábor byl takovou ochutnávkou toho, co všechno se u nás mohou děti naučit. Daleko víc si vyzkoušejí a užijí při výuce na Dětské univerzitě během školního roku,“ naznačila koordinátorka DUJU Mgr. Milena Mágrová. Zájemci o podzimní studium DUJU se mohou už nyní ozývat na mail