Problematice cévní mozkové příhody se věnuje nová kniha, fakulta se zapojí i do kampaně pro školáky

Nakladatelství Galén letos vydalo knihu nazvanou Komplexní prevence a interdisciplinární péče o jedince s cévní mozkovou příhodou, kterou vytvořil tým z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, Nemocnice České Budějovice, a.s. (neurologické a rehabilitační oddělení), dále kolegyně z ústavu fyzioterapie a vybraných medicínských oborů a z ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích, a to pod vedením doc. Mgr. Lenky Šedové, Ph.D. Tato nová monografie je sestavena z výsledků grantového projektu č. NV19-09-00199 AZV ČR, který byl zaměřený na komplexní prevenci cévní mozkové příhody ischemického typu. V monografii najedeme výsledky z první části studie, která si kladla za cíl popsat soudobý stav znalostí o prevenci cévní mozkové příhody, o projevech a možnostech léčby v kontextu zdravotní gramotnosti. Zdravotní gramotnost je v současném zdravotnictví významným fenoménem a klade se velký důraz na její rozvoj v různém kontextu, např. typ onemocnění, úroveň zdravotní edukace zdravotníky, compliance a adherence pacientů v systému zdravotní péče. Autorskému týmu, kterému tímto děkuji za pracovní nasazení, se podařilo komplexně shrnout problematiku prevence z různých hledisek,“ vysvětluje doc. Šedová.

Monografie má více než 130 stran a je rozčleněná na kapitoly, které uvádí čtenáře do odborné problematiky cévních mozkových příhod a její léčby, dále je zde zpracovaná otázka zdravotní gramotnosti, otázka zdravého životního stylu, léčby i následné péče o nemocné po mozkových příhodách. Aby bylo možné tuto problematiku popsat komplexně, zjišťovali odborníci informace jak od laické veřejnosti, tak od sester domácí péče. Z intervenční studie jsou sestaveny kapitoly o roli rehabilitačního lékaře, fyzioterapeuta, klinického logopeda, psychologa a v neposlední řadě sociálního pracovníka.

Takto získané poznatky a zkušenosti zúročí doc. Šedová i ve své další práci, aktuálně také v kampani zaměřené na děti základních škol. S jejími organizátory se seznámila letos v dubnu při akci v českobudějovické nemocnici konané u příležitosti Mezinárodního dne proti mozkové mrtvici, kde byla ZSF JU významným partnerem. Jelikož je téma více než aktuální a CMP postihuje čím dál mladší populaci, rozhodli jsme se připojit k oceněné vzdělávací iniciativě FAST HERO, která si klade za cíl zvýšit povědomí o cévní mozkové příhodě mezi dětmi. K této spolupráci jsme byli přizváni přes pana primáře MUDr. Svatopluka Ostrého z Neurologického oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s., který byl spoluřešitelem našeho projektu,“ upřesnila doc. Šedová. Nyní je již k této spolupráci podepsané memorandum, což mj. znamená, že naše fakulta získává jedinečnou edukativní metodiku pro šíření osvěty v otázce CMP. Do konce listopadu budou proškoleny tři studentky oboru všeobecná sestra (Kateřina Dvořáková, Kristýna Součková, Jana Štouračová), dále čtyři studentky oboru Pediatrické ošetřovatelství (Alexandra Šmírová, Zuzana Neubauerová, Vendula Ranglová, Adriana Michálková). „Poté budeme oslovovat základní školy v Českých Budějovicích, jejichž žáky chceme s tímto tématem seznamovat srozumitelnou a zábavnou formou,“ dodává doc. Šedová.

Vzdělávací kampaň Hrdinové FAST učí děti o příznacích mozkové mrtvice a zábavnou formou jim pomáhá na jejich misi stát se hrdiny. Cílem je děti informovat, že toto onemocnění existuje, jak se projevuje a jak mohou člověku v této situaci pomoci. Téma je zpracované tak, aby mu rozuměli už žáci prvních a druhých tříd základních škol – mimo jiné proto, že právě oni tráví hodně času se svými prarodiči a mohou si všimnout příznaků mozkové mrtvice a rychle zareagovat. V těchto případech jde totiž o čas, každá prodleva ohrožuje pacientův život. Také je nutné upozorňovat, že tato nemoc se zdaleka netýká jen starých lidí, ale může udeřit v jakémkoli věku.

Více o kampani ZDE: