Prof. Velemínský vyprávěl v Klubu R51 plus také o nové knize, na níž právě pracuje

Hostem zářijového setkání Klubu R51 plus, který pravidelně koná v kreativním centru Riegrova 51 v centru Českých Budějovic, byl v tomto týdnu profesor Miloš Velemínský. Přišel na pozvání redaktorky Mirky Nezvalové, která tyto pořady moderuje ve spolupráci s obecně prospěšnou společností LEDAX, jež poskytuje komplexní a odbornou péči v domácím prostředí. Asi hodinovým rozhovorem s prof. Velemínským setkání začalo a po přestávce se mikrofonu ujal druhý host, profesor Gabriel Švejda, rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a zakladatel Filmového klubu v Centru sociálních služeb Emausy v Dobré Vodě u Českých Budějovic.

Moderátorka Mirka Nezvalová představila prof. Velemínského nejdřív jako dětského lékaře, který je průkopníkem neonatologické péče u nás. Má s ním i vlastní zkušenost jako matka dvou dcer, s nimiž k němu chodila, proto zavzpomínala i na jeho přísnost a důslednost. Připomněla, že jeho zásluhou vznikla v 70. letech 20. století první jednotka intenzivní péče pro patologické novorozence v České republice a v roce 1984 založil v Českých Budějovicích první samostatné novorozenecké oddělení v ČR. To, že i ve svých 86 letech stále v Třeboni ordinuje, zdůvodnil prof. Velemínský hlavně tím, že za sebe dosud nedokázal najít náhradu. Pediatrů je v České republice nedostatek a třebaže svého nástupce hledá různými způsoby včetně inzerátů, zatím nemá komu své malé pacienty předat. Jeho dcera pracuje jako rehabilitační sestra v Pardubicích a syn je primářem gynekologického oddělení českobudějovické nemocnice, ačkoli se ho prý profesor původně snažil nasměrovat také k profesi pediatra. Avšak syn se rozhodl pro jiné zaměření – mj. i proto, aby ho všude nesrovnávali se slavným otcem. „Pečovat o děti mě stále baví, neodmítám ani nové pacienty. Dělám to pro svého následovníka, až ho najdu. Mám štěstí, že medicína je moje milenka,“ podotkl s nadsázkou.

Profesor Velemínský je stále činný také na naší fakultě, s níž spolupracuje od roku 1991 a byl jejím děkanem po dvě funkční období. V poslední době mu život do cesty přináší také hodně sociálních témat, na která se postupem času soustředí čím dál víc. Vnímá totiž, jak moc je zdraví dítěte propojené se vztahy v rodině, zejména jak mimořádně silná je vazba s matkou. Potvrzují to jeho mnohaleté zkušenosti. Přes dětské pacienty se často dostal k mnoha silným příběhům, které shrnul do několika knih – například o maminkách dětí s handicapem napsal knihu Celebritami proti své vůli. Nyní se sociálními tématy zabývá opět a na základě skutečných osudů chystá knížku o tom, jak moc děti může poznamenat rozvod rodičů. Pracovní název knihy je Každé dítě má právo na oba rodiče.

V příjemné atmosféře Klubu R51 plus byl prostor si popovídat o tom, co se prof. Velemínskému během dlouhého a naplněného života podařilo nejvíc – ale i to, co se mu nepovedlo podle jeho představ. V sále seděla i řada dalších žen, které prof. Velemínského znají díky tomu, že pečoval o jejich děti i vnoučata. Padly také dotazy na očkování, což je pro profesora velké a palčivé téma. Už v dobách svých studií medicíny totiž osobně zažil, jak obrovský přínos mělo očkování pro vymizení dětské obrny, což znamenalo záchranu lidských životů. Důvěra v pokroky medicíny v této oblasti se ale poslední dobou vytrácí a do ordinace přichází prof. Velemínskému mnoho matek, které o tom vůbec nechtějí diskutovat a ani si nepřejí vyslechnout argumenty, proč lékař očkování navrhuje. „Vnímám to jako velký problém, protože čím víc se bude snižovat kolektivní imunita, tím víc nemocí se objeví,“ zdůraznil.