Program Dětské univerzity ZSF JU v sobotu obohatila nová lekce z pediatrie

Se začátkem letního semestru pokračují i lekce Dětské univerzity, kterou pořádá ZSF JU už řadu let s velkým úspěchem u dětí i jejich rodičů. Zdravotnická témata prvního ročníku obohatilo tuto sobotu další, a to zcela nové. Vychází ze studijního programu Pediatrické ošetřovatelství, takže se jmenovalo Sestra v akci aneb Jak pečovat o dítě. Vznikla tři stanoviště: na prvním seznámila Mgr. Alena Machová děti s ošetřením novorozence na porodním sále, na druhém ukázala Mgr. Milena Mágrová, jak se dítě měří, váží, jak a proč se mu odebírá krev z patičky apod. V hale studentky učily děti koupání a další péči o miminka. Žáci DUJU si přinesli vlastní fotografie a vyráběli z nich cedulky na dětskou postýlku. Díky těmto nápadům a krásným modelům, které naše fakulta využívá při výuce, mělo setkání velmi příjemnou a hravou atmosféru. „Nové téma se osvědčilo, takže plánujeme, že bychom tuto lekci příště ještě rozšířili,“ zhodnotila koordinátorka Dětské univerzity na ZSF JU PhDr. Věra Stasková, Ph.D.

DUJU pokračuje až do května v prvním i druhém ročníku, který je silnější, protože jsou v něm i děti, které musely kvůli pandemii koronaviru absolvovat výuku online a nyní se vše učí v praxi. To, že je vše velmi názorně a prakticky vedené, ocenila i Hana Hrdinová z Týna nad Vltavou – maminka sedmiletého Zdeňka, který patří k nejmladším studentům DUJU. Její zaměření považuje za užitečné a s programem je velmi spokojená. „Minule ho bavily popáleniny a omrzliny, což je téma ze života. Zaujala ho i lekce o dýchání a moc se mu líbila první pomoc a možnost prohlédnout si sanitku záchranné služby,“ shrnula paní Hrdinová, která své tři děti učí doma. DUJU tedy vítá i jako příležitost nabídnout synovi zajímavou výuku v dětském kolektivu.

Velký zájem vzbudilo minule téma o problémech lidí s revmatismem, protože přišla i členka českobudějovické Revma ligy a na osobním příkladu vysvětlila dětem, co toto onemocnění obnáší. „Ukázala jim také pomůcky, které používá například při vaření či v běžném životě, děti si mohly na její bolavé klouby sáhnout a na cokoli se zeptat, takže téma pro ně přestalo být učebnicovým pojmem. Díky tomu budou moci lépe porozumět tomu, jak se cítí například jejich prarodiče nebo jiní lidé s těmito zdravotními obtížemi,“ uvedla dr. Stasková.

Harmonogram DUJU v letním semestru (závěr a promoce 2. ročníku je v plánu 28. 5. 2022)

první ročník

• Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář u člověka s termickým poraněním
  • Sestra v akci aneb Jak pečovat o dítě
  • Sestra v akci aneb Proč je v našem těle krev
  • Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář, když teče krev
  • Jak člověk může prasknout aneb Co je obezita

druhý ročník
  • Víme co je revma aneb Známe problémy lidí s revmatismem?
  • Cukrovka s cukry nebo bez cukrů?
  • Pozor na interní stavy aneb Jak zachránit život druhému člověku
  • Pozor u vody aneb Jak bezpečně zachraňovat ve vodním prostředí 1
  • Pozor u vody aneb Jak bezpečně zachraňovat ve vodním prostředí 2