Program ZSF JU při Noci vědců v kampusu Jihočeské univerzity měl velký úspěch

Více než dvě stovky návštěvníků, mezi nimiž bylo hodně rodičů s dětmi, přilákala v pátek 30. září bohatá nabídka Zdravotně sociální fakulty JU v Klubu Kampa uprostřed kampusu Jihočeské univerzity. Od 17 do 22 hodin tam naši vyučující a studenti připravili pro Noc vědců poutavé a zábavné ukázky různých činností, jimiž se zabývají. Letošní téma této významné akce znělo Všemi smysly, což naše fakulta naplnila velmi nápaditě. Využila svého širokého zaměření a kromě zážitků poskytla i užitečné poradenství.

Cílem této oblíbené akce, která láká k večernímu dobrodružství na akademické půdě děti i dospělé, je informovat i pobavit, podat vědecké poznatky srozumitelnou formou a vysvětlit, k čemu všemu je věda lidem v běžném životě užitečná. Zastoupení ZSF JU bylo už zdaleka viditelné, protože aktivity zaplnily celý sál Klubu Kampa a rušno bylo i ve dvou stanech a okolí, tedy přímo v centru dění Noci vědců.

Program byl různorodý a každý příchozí si v něm našel to své. Velmi žádané bylo tradičně poradenství o zdravém životním stylu s měřením vybraných zdravotních hodnot a tipy na správnou výživu včetně upozornění na negativní dopady vysoké spotřeby cukru a soli. Fyzioterapeutky za pomoci atraktivních přístrojů nabídly vyšetření nohy na podoskopu, stability těla na posturografu a zapojení svalů na elektromyografu a další ukázky z Centra fyzioterapie. Často u nich stála fronta zájemců, kteří využili i příležitosti individuálně konzultovat nejvhodnější formu cvičení. Velkou pozornost vzbudila rovněž šance využít přístroj Bodystat 1500 ke stanovení celkového tuku v těle, aktivní tělesné hmoty, obsahu vody v těle a bazálního metabolismu. K vyzkoušení dostali lidé v sále také simulační brýle představující různé oční vady, brýle simulující opilost či stav po užití drog a mohli se ohledně postižení zraku na cokoli zeptat a vyzkoušet si další pomůcky.

Novinkou v programu naší fakulty byla letos možnost vyzkoušet si takzvaný simulátor těhotenství, který si překvapivě navlékali na tělo hlavně muži – někteří povzbuzeni partnerkami, ať si vyzkouší, jak se žena cítí s těhotenským bříškem. „Jsem zvyklý nosit těžký batoh na zádech a taková zátěž na přední straně těla mě překvapila. Táhne mě to dopředu a asi by mě z toho brzy bolela záda. Bylo by snazší, kdyby těhotenské břicho vyrostlo na zádech,“ přemítal s nadsázkou mladý muž Filip Veselý z Českých Budějovic, který zastoupení naší fakulty na Noci vědců navštěvuje pravidelně. Povoláním je elektrotechnik a zajímá ho využití různých přístrojů, ale rád se něco dozví i o svém vlastním těle.

Ohromný úspěch měl tradičně Geronto-oblek, který dává člověku šanci na vlastní kůži pocítit, jak se lidské tělo ve stáří proměňuje a s jakými omezeními pohybovými, zrakovými i sluchovými se senior musí potýkat. Kolem Kampy bylo opět dost prostoru na to, aby se děti i dospělí mohli v tomto obleku projít a uvědomit si různá úskalí. Zájem opět projevilo hodně dětí, které si teď díky tomu lépe představí, jak se mohou cítit jejich prarodiče a jiní staří lidé.

Celý stůl pokryly atraktivní pomůcky z multisenzorické místnosti Snoezelen, která poskytuje relaxaci a podněty pro všechny smysly – dokonce tam lidé dostali i možnost poznávat různé vůně, takže téma Všemi smysly bylo naplněno vrchovatě.

Velmi lákavý byl stan Dětské univerzity, v němž měli také základnu budoucí zdravotničtí záchranáři. Pochvalu za to, jak názorně, energicky a poutavě vysvětloval základy první pomoci, sklízel od návštěvníků hlavně student Jakub Prokop. „Našeho sedmiletého syna jeho výklad úplně strhnul, vzal to jako hru, dokonce i jako soutěž – vyhecoval mě, abych se taky zapojil a zkusil si s ním resuscitaci na dalším modelu. Přivezli jste skvělé pomůcky včetně modelu miminka, takže to byl pro nás velký a poučný zážitek,“ zhodnotil návštěvník Jakub Šťastný, který přišel s celou rodinou.

Noc vědců je mezinárodní akce, v České republice se koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V jeden večer oživuje stovky vědeckých budov, do kterých se veřejnost běžně nedostane. Akce ZSF JU v Klubu Kampa nabídla i další aktivity a byla rovněž příležitostí se neformálně setkat s vyučujícími i studenty a diskutovat s nimi o zaměření fakulty, formách studia, uplatnění absolventů i setkání s nimi a dalšími kolegy z Jihočeské univerzity. Pro naši fakultu, která nesídlí v kampusu, je to vždy náročná akce kvůli nutnosti stěhování a méně komfortnímu zázemí, protože sál není velký a je zapotřebí využít i prostor venku. Je to však místo v samém centru dění, navíc hned vedle hojně navštěvovaného baru. Opět se ukázalo, že výběr místa byl správný. Podívat se přišla i děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která pochválila všechny aktéry za to, jak fakultu při Noci vědců reprezentují. „Byla jsem moc mile překvapená velkým zájmem návštěvníků. Děkuji všem za to, jak pestrý program připravili,“ uvedla.