Projekt ZSF JU přinesl sestrám v nemocnicích nové poznatky, jak mohou při manipulaci s pacienty šetřit své zdraví

Nový Journal JU, který vyšel v úterý 21. prosince 2022, opět přináší i článek ze Zdravotně sociální fakulty. Tentokrát na velmi užitečné téma Jak chránit zdraví těch, kteří pečují? Odbornice ze Zdravotně sociální fakulty JU totiž během letošního roku proškolily sestry a další zdravotnické pracovníky z jihočeských nemocnic na téma Fyzická manipulace s pacienty při ošetřovatelské péči. Při workshopech pořádaných v moderně vybaveném Simulačním centru pro zdravotnické obory je naučily techniky, které jim umožní chránit své vlastní zdraví. Tuto osvětu teď šíří ještě formou tištěného manuálu s návody. Sestrám v nemocnicích a dalším pečujícím osobám usnadní práci nové poznatky a rady, jak mohou při zvedání a přemisťování pacientů šetřit své zdraví – hlavně záda a svalstvo. Tříletý projekt, jehož hlavní řešitelkou je doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, začal v roce 2019 a je interním multidisciplinárním výzkumem ZSF JU.

Článek s fotografiemi je v novém vydání Journalu JU, který je zdarma ve stojanech umístěných ve všech budovách Jihočeské univerzity a v nejbližší době bude k dispozici také na webu JU.