• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Promítání celovečerního dokumentu Jednotka intenzivního života otevřelo na ZSF JU debatu o paliativní medicíně

Promítání celovečerního dokumentu Jednotka intenzivního života otevřelo na ZSF JU debatu o paliativní medicíně

S velkým zaujetím zhlédli ve středu lidé v největším přednáškovém sále ZSF JU, odkud bylo dění přenášeno ještě do vedlejšího sálu zaplněného hlavně studenty, projekci celovečerního dokumentu nazvaného Jednotka intenzivního života. Na promítání navázala debata s odborníky, kteří z různých úhlů pohledu mluvili o paliativní medicíně. Právě kombinace filmu a diskuse s lidmi, kteří mají k tématu z vlastní zkušenosti hodně co říci, byla unikátní a rozšířila obzory nejen přítomným studentům. Debata byla dokonce přístupná i online na platformě ZOOM.

Celovečerní dokumentární film, který režírovala Adéla Komrzý, zachycuje práci průkopníků české nemocniční paliativní péče MUDr. Ondřeje Kopeckého a MUDr. Mg.A. Kateřiny Rusínové, Ph.D., ve VFN v Praze. Tamní Klinika paliativní medicíny vznikla jako pilotní projekt, jenž má sloužit jako modelový příklad ostatním nemocnicím – např. v Nemocnici České Budějovice už paliativní a podpůrný tým existuje. Donedávna však bylo toto téma v ČR obecně málo známé, proto se ho chopila mladá režisérka poté, co osobně prožila zkušenost s úmrtím blízkého člověka. V průběhu tří let dokumentovala tým odborníků pomáhajících pacientům nalézt řešení a učinit rozhodnutí, co je pro ně v době nekonečných možností umělého prodlužování života vhodným východiskem. Natočila více než 150 hodin materiálu, takže výběr záběrů do výsledného dokumentu o stopáži 75 minut byl velmi těžký. O tom, že se jí to podařilo, svědčí mj. ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a také zájem publika o film s takto vážným tématem.

To, že se promítání mohlo odehrát i na naší fakultě a lidé zde projevili zájem se na film podívat, ocenil MUDr. Ondřej Kopecký, primář Kliniky paliativní medicíny VFN a jeden z protagonistů filmu. Kvůli nemoci covid-19 ve své rodině nemohl nakonec do Českých Budějovic přijet osobně, ale zúčastnil se debaty online a odpověděl na všechny otázky jak ohledně natáčení, tak své práce. Při ní se setkává i se studenty lékařských fakult a často vnímá, že smrt je v těchto kruzích brána jako profesní selhání. „Díky moderní medicíně a technologickému pokroku můžeme pacienta udržovat při životě téměř donekonečna. Jenomže život přece neznamená jen to, že srdce bije a plíce dýchají,“ shrnul téma ve filmu, který se zaměřil hlavně na nutnost správné komunikace s pacientem, jeho rodinou a dalšími blízkými. Právě tyto chvíle, kdy lékaři Ondřej Kopecký, Kateřina Rusínová a další mluví s pacienty, pro něž už medicína nemá žádné další metody k uzdravení, jsou nejsilnějšími momenty filmu. Inspirativní byl způsob kladení otázek i jejich obsah, ale také schopnost společně mlčet a dát pacientovi čas, aby se otevřel … Právě o trpělivosti, lidskosti a laskavosti se v sále pak hodně mluvilo – touto cestou totiž lze pro člověka v poslední etapě života ještě mnoho udělat. Zcela zásadní význam správně vedené komunikace s pacienty a klienty zdůraznila také doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D., která studenty na ZSF JU učí i tyto předměty. Přínos filmu otvírajícího toto nesnadné téma a také rozvoj paliativní péče i zájem odborníků i studentů o ni ocenila rovněž doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc.

Významným hostem v sále byl primář Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Aleš Chrdle, který obzvláště v období covidu byl a je konfrontován s paliativní medicínou. Pandemie celému jeho týmu přinesla v tomto směru další úkoly, s nimiž se musí vyrovnávat. Za poslední dva roky viděli zdravotníci z tohoto oddělení zemřít stovky lidí, mnohé z nich předčasně – proto vědí, jak důležité je umožnit, aby mohl člověk strávit to, co mu ze života zbývá, co nejlépe. Diskusi vedl Mgr. et Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., proděkan pro akademické záležitosti ZSF JU a pedagog zaměřující se na etiku, který působí také jako kaplan českobudějovické nemocnice. Pozval na ZSF JU i svoji kolegyni, nemocniční kaplanku Mgr. et Mgr. Ludmilu Míchalovou Mikšíkovou, a lékařského etika a psychoterapeuta doc. MUDr. Jiřího Šimka, CSc., který je v tomto oboru uznávaným odborníkem. Velmi ovlivnil mnohé z přítomných profesionálů – například svým výrokem, že lékař je odborníkem na léčbu, ale pacient je odborníkem na svůj život.

Podrobněji o filmu, který získal zvláštní ocenění Federace filmových kritiků na letošním MFF v Karlových Varech, ZDE:

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1