Seminář Mateřské duševní zdraví shrnul zásady péče o ženy v těhotenství a po porodu

Převážně studentky programu Porodní asistence a také porodní asistentky z nemocnic se zúčastnily semináře nazvaného Mateřské duševní zdraví, který koncem listopadu uspořádala organizace Úsměv mámy na ZSF JU v budově U Výstaviště. Lektorka Mgr. Gabriela Cabrnochová vysvětlovala, jaké jsou psychické potíže v mateřství, rizikové faktory, první náznaky i zásady prevence. I z vlastních zkušeností shrnula hlavní zásady, jak v tomto krásném, ale fyzicky i psychicky náročném období s maminkou a jejím okolí o potížích mluvit, a to i ve fázi, když si sama ještě psychické potíže neuvědomuje. Představila také činnost organizace Úsměv mámy, z. s., a poté na akci online vystoupil MUDr. Patrik Švancer z Národního ústavu duševního zdraví.

Při setkání zaznělo, že jedna z pěti žen prožije v těhotenství nebo během prvního roku po porodu psychické obtíže, které jsou nejčastěji úzkostného nebo depresivního rázu. Známe je pod názvem poporodní deprese nebo úzkosti. Ženy se však za tyto potíže často stydí, nemluví o nich a bojí se vyhledat pomoc. Přitom právě kvalitní odborná péče přináší brzkou úlevu. Cílem vzdělávacího semináře bylo především obohatit výuku budoucích porodních asistentek a přinést nové podněty i těm, které už v oboru pracují.

Organizace shrnula „Desatero pro pomáhající profese pečující o maminky v těhotenství a po porodu“, v něm jsou například tyto body:

Nebojte se maminky zeptat „A jak se cítíte Vy?“ – vůbec otevřít to, že i ony se můžou nějak cítit, ať už jakkoliv.

Nebojte se zeptat, i když tušíte slzy a smutek – stačí vyslechnout, podat kapesník.

Vaším úkolem je téma otevřít, přijmout jakoukoliv odpověď, poskytnout informace a možnosti co dál.

Podpořte maminku v jejím vlastním osobitém způsobu mateřství – jen ať se cítí co nejlépe, každé dítě je jiné, každá máma je jiná, každá rodina je jiná.

Chraňte samy sebe, hlídejte si hranice – v komunikaci, v délce kontaktu.

Věřte i svojí intuici a pamatujte – někdy i jediná vhodná věta dokáže zázraky, méně je někdy více.

Více o tématu ZDE: