Skončil druhý běh kurzu Silní rodiče – Silné děti®, další začne v říjnu

Velkým množstvím pochvalných ohlasů skončil v sobotu další běh kurzu Silní rodiče – Silné děti®, který pořádá naše fakulta. Vedly ho doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., a Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU. Kurz byl určený rodičům, budoucím rodičům, prarodičům a dalším zájemcům, které zajímají témata o výchově dětí. Tentokrát kurz absolvovalo 11 účastníků, mezi nimi i tatínci a jedna mladá žena, která se na rodičovství teprve připravuje.

Jednou z hlavních myšlenek kurzu je podporovat rodiče, aby byli takovou rodinou, ve které všichni rádi žijí, v níž sice přirozeně dochází ke sporům, ale nikdo není ponižován, a kde jsou respektováni všichni členové rodiny. Lektorky probíraly i práva dítěte a jeho základní psychické potřeby, stanovení hranice a pravidel, sebepoznávání, verbální a neverbální komunikace, otevřené vyjadřování pocitů, projevování lásky, důvěry a uznání i další témata.

Seberozvojový a zážitkový kurz, jehož mottem je „Jak silný, statečný a vstřícný je rodič, tak silné je jeho dítě,“ vychází z úspěšného mezinárodního konceptu a vedou ho vyškolené lektorky. Na naší fakultě se první běh konal už loni na podzim a zaznamenal velký úspěch. Jarní běh měl celkem 12 setkání. „Závěrečná lekce měla téma Jak řešit problémy a dělat dohody v celých rodinách tak, aby děti věděly, že jsou součástí rodiny a jejich názor je pro rozhodnutí také důležitý. Při poslední lekci účastníci mj. hodnotili, co jim kurz dal a které téma v nich nejvíc rezonovalo. Mnoho z nich zaznamenalo AHA efekty – vybavili si momenty ze svého dětství a vlastní výchovy,“ shrnula dr. Břízová. Líbilo se jí, jak se účastníci navzájem podporovali a naplnili kurz otevřeným a upřímným sdílením.

Kurzisté se shodli, že lekce splnily jejich očekávání, a pochválili obě lektorky. Líbila se jim upřímná a uvolněná atmosféra i množství příkladů z praxe. Mnozí účastníci by uvítali pokračování – otázek, jimiž lze téma rozvinout, je totiž stále ještě hodně. Kurz je určený rodičům, budoucím rodičům, prarodičům a dalším zájemcům, kteří se věnují výchově dětí. „Byla to pro mě příjemná příprava na rodičovství. Tento kurz je vhodný i pro nastávající rodiče či ne-rodiče,“ uvedla jedna z účastnic. Spokojenost vyjádřili i rodiče, například v těchto reakcích: „Děkuji za otevření nové cesty: dozvěděla jsem se nové možnosti, které určitě uplatním při výchově.“ „Kurz mi poskytl mnoho podnětů a informací pro můj osobní vývoj a pro to být dobrý táta.“

Třetí běh tohoto kurzu je v plánu od 15. října 2022. Přihláška a další podrobnosti jsou ZDE: