Skončil Kurz katetrizace močového měchýře u muže, další je v plánu na podzim

Minulý týden skončil kurz Katetrizace močového měchýře u muže, kterým naše fakulta reagovala na vysokou poptávku po takto specializovaném vzdělávání. Závěrečná zkouška měla dvě fáze, kdy bylo třeba nejdříve obhájit závěrečnou práci a druhá část spočívala v praktickém předvedení výkonu. To obnášelo přípravu pomůcek a zavedení močového katetru na trenažéru dle předepsaných ošetřovatelských postupů. Podmínkou úspěšného ukončení kurzu také bylo doložení povinné praxe, kterou všech deset absolventek splnily v rozsahu 24 hodin na Urologickém oddělení Nemocnice České Budějovice, a to pod vedením Bc. Jany Šebendové. „Tímto bychom rády poděkovaly i zaměstnancům oddělení, kteří byli velice ochotní a milí. Těšíme se na další spolupráci,“ shrnula za organizátory Mgr. Kateřina Nováková z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Kurz absolvovaly sestry z Domovů pro seniory, Domovů se zvláštním režimem z agentur domácí péče. Tímto získaly kvalifikaci potřebnou k tomu, aby byl eliminován převoz pacientů na ambulantní urologické ošetření v nemocnici či ordinacích. „Pacient s permanentním močovým katetrem může komfortně zůstat ve svém domácím prostředí, ať už doma, nebo ve zdravotně sociálním zařízení, kde je ubytován, a právě tam mu bude péče poskytnuta. Tímto zlepšíme nejenom kvalitu péče o pacienty v komunitní péči, ale takováto kvalifikace sestry má i pozitivní vliv na ekonomiku ve zdravotnictví,“ dodala Mgr. Nováková. Po úspěšném zakončení absolventkám předala certifikáty.

Další kurz s tímto zaměřením chystá naše fakulta na podzim. Jedná se o certifikovaný kurz s akreditací Ministerstva zdravotnictví ČR, který umožní nelékařským zdravotnickým pracovníkům získání zvláštní odborné kvalifikace k provádění výkonu katetrizace močového měchýře u mužů. Kurz je určený pro všeobecné sestry a zdravotnické záchranáře pracující v ambulantním, nemocničním a sociálním zařízení, v domácí zdravotní péči, případně v rehabilitačním centru. Podmínkou přijetí jsou minimálně dva roky výkonu povolání v příslušném oboru v plném úvazku a aktivní zaměstnanecký poměr v příslušném oboru.