Skončil třetí běh kurzu Silní rodiče – Silné děti®, další začne na jaře 2023

Třetí běh kurz Silní rodiče – Silné děti® skončil v sobotu 3. prosince. Vedly ho vyškolené lektorky Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU a Mgr. Andrea Schönbauerová, Ph.D. V poslední lekci vybídly lektorky devět účastníků, aby si připomněli svá očekávání, s nimiž do kurzu přišli, a porovnali je s poznatky i zkušenostmi, jež zde získali. V její kreativní části maminky a tatínkové vytvářeli své osobní časové osy složené z pozitivních událostí, které významně ovlivnily jejich osobní život. Setkání ukončilo předávání certifikátů a kartiček, které obsahují motta jednotlivých témat kurzu. Bylo znát, že vznikla velmi příjemná a tvůrčí atmosféra.

Mottem kurzu je Jak silný, statečný a vstřícný je rodič, tak silné je jeho dítě. „Proto se probíraná témata mimo jiné dotkla práv dítěte a jeho základních psychických potřeb, stanovení hranic a pravidel, sebepoznávání, verbální a neverbální komunikace, otevřeného vyjadřování pocitů, projevování lásky, důvěry a uznání,“ uvedla dr. Andrea Schönbauerová.

Seberozvojový a zážitkový kurz, který vychází z úspěšného mezinárodního konceptu, začal na ZSF JU prvním během loni v listopadu. S výjimkou jednoho setkání, které bylo nutné kvůli nemoci odložit, se i navzdory pandemii odehrál prezenčně podle plánu. Setkal se s velkým zájmem, proto Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU na jaře plánuje již 4. běh tohoto kurzu. Je určený rodičům, budoucím rodičům, prarodičům a dalším zájemcům, kteří se věnují výchově dětí. Jedna z hlavních myšlenek kurzu je podporovat rodiče, aby byli takovou rodinou, ve které všichni rádi žijí, v níž sice přirozeně dochází ke sporům, ale nikdo není ponižován, a kde jsou respektováni všichni členové rodiny.

Atmosféra všech tří sobot byla úžasná. Mezi účastníky byli tentokrát i dva tatínci, kteří přinesli mužský pohled na výchovu a na řešení některých situací, které ve výchově vznikají,“ shrnula odborná garantka a lektorka dr. Renata Švestková, která se na práci s rodiči a dětmi dlouhodobě zaměřuje.