Slavnostní promoce uzavřela další ročník Dětské univerzity

Jedna z nejmilejších akcí končícího akademického roku přivedla v sobotu do hlavní budovy ZSF JU absolventy Dětské univerzity a jejich rodiče, prarodiče a blízké. Opět měla slavnostní a zároveň velmi přátelskou atmosféru. První ročník ukončilo 23 dětí – pro ně a jejich rodiče bylo připraveno setkání v sále A, kde společně s vyučujícími a našimi studenty zhodnotili výuku a naplánovali příští rok. Pro navazující druhý ročník už sobotní dopoledne znamenalo skutečné rozloučení s naší fakultou, což někteří z 20 absolventů dokonce oplakali.

Organizátoři malým studentkám a studentům připravili slavnostní promoci podobnou těm, které se konají v Domě kultury Metropol pro jejich starší kolegy. Ve velkém přednáškovém sále E všem účastníkům zazpíval obnovený Pěvecký sbor ZSF JU, který nyní tvoří hlavně studenti programů Fyzioterapie a Pediatrické ošetřovatelství. Jeho nejmladšími členkami jsou Anežka (9) a Eliška (12), které jsou řádnými studentkami Dětské univerzity JU.

Vyučující byli oblečeni v talárech a předali dětem diplomy i drobné dárky na památku. V úvodu k mladým kolegům promluvil proděkan pro akademické záležitosti Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D. Vysvětlil, že proces lidského poznávání je nekonečný, střípky znalostí sbíráme kousek po kousku po celý život a skládáme je do úžasné pestrobarevné mozaiky. Navazujeme přitom na poznání minulých generací. „Tuto pravdu složenou ze střípků lidského poznání nikdo nejsme schopen složit sám. Nejsme sólovými hráči, jdeme životem jako lidské společenství, bok po boku, spoléháme jeden na druhého. Občas druhého i neseme, opíráme se o něj – záchranáři nesou zraněného, zdravotníci přenášejí nemocného nebo člověka v pokročilém věku … Ale neplatí to jen pro zranění, nemoc či stáří. Lidské poznání je nikdy nekončící příběh a vy jste v něm už urazili obrovský kus – na další cestě za poznáním vám přeji vše dobré,“ uvedl. Zdůraznil, že při lekcích Dětské univerzity vytvořily děti tým a musely se v něm naučit spolupracovat, rozdělit si činnosti a umět se domluvit. Možná víc než kdy jindy si díky tomu uvědomovaly, jak jsou lidé na sobě závislí a jak zřetelně se to projevuje zejména v čase nemoci, stáří nebo jakékoli tísně. Právě na tyto situace se zaměřují pomáhající profese, pro něž naše fakulta připravuje své absolventy. Mají zcela jasný cíl – dokázat druhému pomoci, být oporou nebo přispět dobrou radou v nemoci či tísni.

Dětská univerzita seznamuje zábavnou a hravou formou děti s náplní studijních programů, které naše fakulta nabízí. Možná právě toto seznámení z naší školou v budoucnu zavede některé z malých studentů DUJU k pomáhajícím profesím a stanou se lékaři, sestrami, záchranáři či se zaměří ve své profesi na oblast sociální práce. „Třeba vás oslovilo studium natolik, že se v budoucnu někteří z vás vydají znovu na Zdravotně sociální fakultu,“ vyjádřil naději proděkan Doskočil.

Pravděpodobně k nim bude patřit i Natálie Nováková, jejíž maminka pracuje jako sestra na operačních sálech jindřichohradecké nemocnice, takže ke zdravotnictví má dívka vztah už odmala. „Zaměření vaší Dětské univerzity bylo tak lákavé, že nám pravidelné dojíždění do Českých Budějovic vůbec nevadilo – všechny lekce byly kvalitní, Natálka byla nadšená a hodně se naučila. Teď se dostala na gymnázium a pak plánuje, že půjde studovat vaši fakultu,“ řekla babička Jana Šindelířová.

Spokojená byla také maminka desetiletého Filipa, která u nás vystudovala Fyzioterapii a přestože o Dětské univerzitě už delší čas věděla, musela rok čekat na volné místo v prvním ročníku. „Byli jsme v pořadníku a jsem moc ráda, že se Filip k vám dostal, protože se toho hodně naučil. Velmi přínosné pro něj bylo i to, že se ocitl v kolektivu jiných dětí a začlenil se mezi ně. Ocenila jsem i lekce pro rodiče, kterých jsme rádi využili – například chůze Nordic Walking nebo poradenství o zdravém životním stylu. Bylo to užitečné a inspirativní, navíc pro nás velmi praktické, že jsme takto mohli využít volný čas, kdy bylo o naše děti dobře postaráno,“ shrnula Veronika Hladíková.

Tatínek jednoho z malých studentů hned po promoci poslal koordinátorce DUJU Mgr. Mileně Mágrové přihlášku na příměstský tábor, který se uskuteční v týdnu od 10. července. „Rád bych Vám ještě touto cestou moc poděkoval za Dětskou univerzitu. To, co pro děti děláte, je velkým přínosem pro jejich budoucí život. Velice si Vaší práce vážíme,“ napsal Radek Zeman.