Sobotní lekce Dětské univerzity ZSF JU byla opět velmi akční a nápaditá

Lekcemi „Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář, když teče krev“ a „Cukrovka s cukry, nebo bez cukrů?“ pokračovala v sobotu Dětská univerzita ZSF JU v budově Nerudova i před ní. Čtyři stanoviště byla venku: děti z prvního ročníku měly za úkol ošetřit člověka po úrazu motorovou pilou, tzn. amputaci s tepenným krvácením, dále otevřenou zlomeninu dolní končetiny, krvácení z krční tepny, tepenné krvácení na ruce a k tomu ještě zástavu srdce. Figuranty byli studenti, kteří svá poranění dokázali maskovat velmi realisticky. Akční dopoledne bylo částečně opakováním toho, co už se děti naučily při lekcích resuscitace v zimním semestru a při lekci o krvi v letním semestru  – nyní bylo úkolem tyto dovednosti zafixovat a rozšířit. Součástí každého úkolu bylo samozřejmě rychle zavolat sanitku Zdravotnické záchranné služby. V budově se děti učily také správně obvazovat a přiložit vakuovou dlahu. „Poté, co malí studenti zvládli všechny úkoly v terénu, jsme s nimi probrali, co bylo dobře a co špatně, a pak děti dostaly příležitost udělat to znovu a správně. Tento postup se nám osvědčil už v minulých ročnících - tímto způsobem se lze naučit nejvíc,“ vysvětlila koordinátorka Dětské univerzity na ZSF JU PhDr. Věra Stasková, Ph.D. Celkem se sobotní lekce účastnilo dvacet sedm dětí, přičemž druháci probírali téma o cukrovce, mj. se učili odebírat krev na modelu.

Výuku v tomto semestru zakončí lekce o víkendu 14. a 15. května, kdy druhý ročník prověří svoji akceschopnost při simulované hromadné dopravní nehodě. V sobotu 21. května tento ročník DUJU uzavře závěrečné setkání studentů prvního ročníku a poté promoce absolventů druhého ročníku. Organizátoři už také připravují oblíbený letní tábor, který se uskuteční v týdnu od 11. července s názvem Zdravotníci v akci.