Sobotní odpoledne na ZSF JU patřilo začátku druhého běhu kurzu Silní rodiče – Silné děti®

Druhého běhu kurzu Silní rodiče – Silné děti®, který začal v sobotu 23. dubna v učebnách budovy ZSF JU Jírovcova, se účastní deset žen a tři muži. Vedou ho doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D. a Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU. Kurz je určený rodičům, budoucím rodičům, prarodičům a dalším zájemcům, kteří se věnují výchově dětí – v tomto případě se v něm potkali maminky, tatínkové a jedna žena, která se na rodičovství zatím připravuje. Seberozvojový a zážitkový kurz vychází z úspěšného mezinárodního konceptu a na naší fakultě měl loni premiéru – první běh se setkal s velkým úspěchem. Vedly ho Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU a Mgr. Andrea Schönbauerová, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Hlavní myšlenkou je „Jak silný, statečný a vstřícný je rodič, tak silné je jeho dítě“. Lektorky postupně s účastníky probírají základní psychické potřeby dítěte a jeho práva, stanovení hranice a pravidel, sebepoznávání, způsoby verbální a neverbální komunikace, otevřené vyjadřování pocitů, projevování lásky, důvěry a uznání i další témata. „Nevystupujeme v tomto kurzu jako odbornice na výchovu, nejsme zde mentorky vyprávějící moudra. Naším úkolem je vést a doprovázet skupinu, jejíž jsme součástí. Tento kurz je totiž založený na sdílení zkušeností, jimiž přispíváme i my, protože také máme děti,“ vysvětlila doc. Mojžíšová.

První setkání zabralo celé sobotní odpoledne: na začátku každý promluvil o své motivaci, proč ho kurz zaujal a co od něj očekává. „Mám sedmiletého syna a rád bych v naší komunikaci zkusil něco vylepšit, abych dokázal zvládat krizové situace s větším nadhledem,“ řekl například Aleš Pospíchal z Českých Budějovic. V závěrečné fázi se účastníci rozdělili do dvou skupin a přemýšleli nad jednotlivými potřebami, jež pociťují jako rodiče, anebo by je měli v roli dětí, které se mají dobře rozvíjet. Každou z potřeb si zapsali a pak nad nimi diskutovali dohromady. „Máme z prvního setkání velmi příjemný pocit. Vznikla tam fajn parta lidí, kteří jsou velmi motivovaní být dobrými rodiči a chtějí o výchově přemýšlet, diskutovat a třeba u sebe i něco změnit, aby se jim v rodině lépe žilo,“ shrnula dr. Břízová.

Jarní běh kurzu Silní rodiče – Silné děti® zahrne celkem pět setkání: následující se konají 5. 5. (čtvrtek) 16:30-19:30, 19. 5. (čtvrtek) 16:30-19:30, 26. 5. (čtvrtek) 16:30-19:30 a 18. 6. (sobota) 13:00-18:00.