Spolupráce se sarajevskou univerzitou má velký potenciál hlavně v oblasti multikulturního ošetřovatelství

Spolupráci s Fakultou Zdravotnických studií Univerzity v Sarajevu upevnili při své návštěvě ve dnech od 21. do 25. května zástupci Ústavu ošetřovatelství a porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU. Doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D., Mgr. Hana Hajduchová, Ph.D., a Mgr. František Dolák, Ph.D., se tam setkali s proděkankou pro mezinárodní vztahy prof. dr. Jasminou Mahmutović a vedoucím katedry ošetřovatelství prof. dr. Vedranem Đido. Shodli se na vizi další spolupráce, která se bude zaměřovat především na podporu budování simulační výuky ze strany ZSF JU.  Současně účastníci diskutovali o možnostech odborné praxe studentů ošetřovatelství.

„Kolegové ze Sarajeva projevili zájem na spoluúčasti ve výzkumných projektech, které sami nemohou podávat. Také jsme diskutovali o možnostech publikace v jejich fakultním časopise Journal of Health Sciences. Pro spolupráci mezi fakultami, resp. v rámci oboru ošetřovatelství, se jako velmi hodnotná jeví spolupráce v oblasti multikulturního ošetřovatelství, se kterým má hostující strana bohaté praktické zkušenosti,“ shrnul doktor Dolák, který je proděkanem pro zahraniční vztahy a vedoucím simulačního centra pro zdravotnické obory ZSF JU.

Součástí návštěvy byla také výuka u studentů IV. a VI. semestru bakalářského studijního programu ošetřovatelství. Vyučující ze ZSF JU přednesli tato témata: History and development of nursing in Czech Republic, Communication in nursing, Empathy in nursing education and practice, Simulation training in Nursing, Nursing education in the Czech Republic in the context of EU requirements, Nursing education – theoretical and practical teaching, Community care, Scientific publication activity in the field of nursing. „Studenti projevili zájem o mobilitu v České republice a pozitivně reagovali na přednesená témata a informace,“ dodal proděkan Dolák.