Studenti i vyučující se v nemocnici zaměřili na varovné signály mozkové mrtvice

U příležitosti Mezinárodního dne proti mozkové mrtvici (MMM) nabídli v pátek veřejnosti studenti a vyučující ZSF JU v terminálu českobudějovické nemocnice měření a poradenství zaměřené na zdravý životní styl, především na prevenci tohoto onemocnění a jeho příznaky. Studentky a student prvního ročníku studijního programu Všeobecné ošetřovatelství měřili zájemcům krevní tlak, cholesterol v krvi, BMI či glykemii (množství cukru v krvi), což jsou významné rizikové faktory. O akci byl velký zájem, celkem se nechalo změřit více než 70 lidí a mnozí z nich s odborníky dlouho diskutovali.

Akce se konala ve spolupráci s neurologickým oddělením nemocnice, neboť společně s jeho primářem a kolegy realizuje Zdravotně sociální fakulta projekt, jehož cílem je sledovat zdravotní gramotnost, prevenci a také popsat následnou péči o pacienty s lehkým stupněm postižení po cévní mozkové příhodě ischemického typu. Členem řešitelského týmu je i Mgr. František Dolák, Ph.D., který přišel s impulsem k Mezinárodnímu dni proti mozkové mrtvici uspořádat i tuto edukační akci. MMM každoročně připadá na 15. května, ale protože letos je neděle, byl vhodným termínem pátek. "Smyslem celé akce bylo poukázat na příznaky CMP, ale také na to, že jde do určité míry o preventabilní onemocnění, jehož výskyt má úzkou vazbu na životní styl. Upozorňujeme také na to, že čím dřív se pacient dostane do nemocnice, tím lépe pro jeho prognózu. Pestrost příznaků je u této diagnózy velmi široká a bohužel je celá řada lidí, kteří je podceňují do té doby, než situace vygraduje. Je třeba zdůraznit, že při podezření na mozkovou mrtvici pacient nikdy neudělá chybu, kdy si zavolá záchranáře a popíše, jak se cítí,“ vysvětlila koordinátorka Centra prevence civilizačních chorob ZSF JU Mgr. Lenka Šedová, Ph.D.

Vysoká návštěvnost této akce i množství otázek na dané téma ji příjemně překvapily – považuje totiž za nutné, aby lidé věděli, že tato nemoc se zdaleka netýká jen starých lidí, ale může udeřit v jakémkoli věku. „Důležité je, že do určité míry je možné situaci ovlivnit stylem našeho života. Rizikový faktor číslo jedna je vysoký krevní tlak, pak také kouření a další faktory včetně zvýšené tělesné hmotnosti," dodala. Po vyhodnocení naměřených hodnot se každému zájemci věnovala individuálně a rozdala jim i specializovanou brožuru na toto téma, kterou vydala ZSF JU. Návštěvníci byli velmi spokojeni, že dostali mnoho srozumitelně podaných informací a chválili i ochotu a vstřícnost našich studentů. Ocenil je například středoškolský a vysokoškolský pedagog Jan Janoud z Českých Budějovic. „Bylo to skvěle připravené, dostal jsem všechny informace, které jsem potřeboval, a k tomu i velmi přátelské jednání s úsměvem. Nedávno jsem ležel v nemocnici ve vážném stavu a právě to, jak hezky se ke mně zdravotníci chovali a motivovali mě, mi pomohlo k uzdravení a překonání těžkého období,“ ocenil. Osobní zkušenost s mozkovou mrtvicí má Jana Janešová, neboť tento problém postihl jejího přítele. „Měl tendenci to podceňovat, ale naštěstí jsem ho přiměla k tomu, aby si zavolal záchranku. Pak se ukázalo, že právě díky včasné pomoci se podařilo zabránit vážnějším následkům. Objevilo se to zčista jasna a šlo o minuty,“ svěřila se s velkou úlevou.

Velmi působivá byla pro návštěvníky také ukázka speciálních pomůcek pro simulaci parézy po cévní mozkové příhodě, které názorně představují, jak se pacientů může cítit – když si je student na sebe navlékl, jeho tělo ztěžklo, bylo mnohem méně ohebné, hůř viděl a k chůzi potřeboval hůlku.

Reportáž z této akce natočila Jihočeská televize, která ji zařadila aktuálně hned do pátečního vysílání ZDE: