Studenti Univerzity třetího věku ZSF JU zahájili letní semestr jízdou zvláštním vlakem

Mimořádně zajímavou exkurzí, při níž se svezli zvláštním vlakem ČD, zahájili studenti Univerzity třetího věku ZSF JU druhý semestr studijního oboru nazvaného „Šumava na Kohoutím kříži a na snímcích Fotoateliéru Seidel“. V sobotu 18. března absolvovali terénní výuku na téma Po stopách Josefa Seidela s dobovými snímky lokalit na trati, díky nimž mohli porovnávat historii a současnost nejen konkrétních míst, ale také životního stylu obyvatel. Vydali se z Českých Budějovic do Volar speciálním „Seidelovým vlakem“, jehož součástí byla dobová posunovací lokomotiva Herkules T 458 1190 s vycházkovou rampou okolo a vagony Balm a BFalm s výhledem na koleje, takže už samotná cesta tam a zpět byla velkým zážitkem.

Jízdu zpestřily fotografie z Musea Fotoateliér Seidel zobrazující místa okolo trati, texty o historii železnice, zájemci také mohli navštívit strojvedoucí v lokomotivě a prohlédnout si téměř šedesát let starou „mašinu“. Hlavní organizátor Pavel Kosmata z Českých drah cestou bavil účastníky příběhy strojvedoucích a historií míst, kterými zrovna projížděli. V cíli na nádraží ve Volarech přivítal hosty ředitel Městského kulturního střediska Jaroslav Pulkrábek a skupina více než padesáti lidí, mezi nimiž bylo asi 15 studentů U3V, pak vyrazila po bývalé Bahnhoffstrasse k volarskému muzeu. Cestu zpestřily dobové fotografie, které opět pocházely z Musea Fotoateliér Seidel. Vedla ke kostelu sv. Kateřiny a na věž, odkud se návštěvníci mohli pokochat výhledem na město – podobně jako František Seidel v roce 1930, který tehdy fotografoval město z lešení při obnově věže.

Semestr v tomto studijním programu nabídne ještě řadu neméně zajímavých témat, a to jak v posluchárnách, tak při terénní výuce.

Pátek 14. 4.2023: přednáška, sál A

Horský okres Chvalšiny a okolí: Soudní okres Chvalšiny, Ktiš a obce, které bývaly v obvodu ktišské pošty: Sádlno, Ktiška, Třebovice, Březovík, Tisovka, Miletínky, Ostrá Hora, Záhoří, Křížovice, Dobročkov, Smědeč, Smědeček, Příslop atd.

Pátek 21. 4.2023: přednáška, sál G

Ve stopě železnice od Dolního Dvořiště po Lipno nad Vltavou: Virtuální cesta vlakem po kaplickém okrese: z městečka Kaplice až na hranici a pak skalnatým Vyšebrodskem k lipenskému zdvihu - Seidelovy fotografie doprovázené příběhy z Kohoutího kříže.

Sobota 29. 4. 2023: terénní výuka, exkurze

Boleticko: Knížecí stolec, Lysá hora, Uhlíkov, Wolfstein, Stará Huť, přednáška v návštěvnickém centru Olšina (v jednání)

Sobota 6. 5.2023: terénní výuka, exkurze

Vimperk: prohlídka domů legendárního šumavského knihtiskaře Johanna  Steinbrenera před rekonstrukcí se starostkou Vimperka Ing. Jaroslavou Martanovou, přednáška v kavárně Ve Skále s ukázkami dobových tisků, prohlídka města s důrazem na jeho literární historii (Johann Peter, H. Harvalik, Fritz Pimer, J. Blechinger, Willy Fritsch a mnozí další)