Studentky a studenti vyprávěli o stážích a pobytech v zahraničí: podělili se o užitečné rady, zkušenosti i o příjemné vzpomínky

Velmi příjemnou atmosféru, jež tuto akci obvykle provází, měly ve středu odpoledne další prezentace studentek a studentů, kteří v minulém období vycestovali na stáže a pobyty do zahraničí. Nyní se o své zážitky a zkušenosti podělili se spolužáky i několika vyučujícími, všechna vyprávění si vyslechla i děkanka ZSF JU dr. Ivana Chloubová. „Jsem velmi ráda, že se tady potkáváme v tak velkém počtu. Vyprávění studentů, kteří vycestovali díky možnostem fakulty, bývají obvykle motivační pro ostatní studenty. Ti nyní mají možnost přihlásit se do výběrových řízení a vycestovat také,“ řekla v úvodu děkanka, která si váží všech, kteří našli odvahu a někam vyjeli, byť třeba nejdřív o sobě pochybovali. Má zkušenost, že když se vrátí, často mají chuť vycestovat znovu – jsou obohaceni zkušenostmi s jiným prostředím, jinou kulturou i zážitky, kdy se museli spolehnout sami na sebe a zvládli to.

Tato akce je na fakultě už tradiční a bývá vždy naplněná podněty, praktickými radami, upřímným i vtipným vyprávěním a také řadou dotazů od nováčků, kteří rovněž mají v plánu vyjet do světa na zkušenou. Tentokrát bylo na programu pět prezentací ze stáží a pobytů v zemích, v nichž má naše fakulta navázanou spolupráci s univerzitami. Nejprve se přes MS TEAMS přihlásila z Kanady studentka Sociální práce Kristýna Jiskrová, která publiku v sále představila svůj předchozí pobyt ve Finsku na Lapland University of Applied Sciences. Další studenti už byli přítomni osobně v přednáškovém sále B, kde se postupně vystřídali zástupci několika studijních programů. Celý semestr strávila na Prešovské univerzitě na Slovensku studentka Zdravotnického záchranářství Aneta Kučerová, po ní vyprávěly o dvouměsíční stáži v Thajsku na Mae Fah Luang University studentky Ošetřovatelství Alžběta Šmejkalová a Blanka Vlková. Horskou záchranná službu v Nízkých Tatrách na Slovensku posílili na tři měsíce budoucí záchranáři Cyril Štrach, Jakub Procházka a Marek Smolen. Celou sérii přátelských rad, užitečných doporučení, různorodých zážitků i krásných vzpomínek doprovázených fotografiemi či videi uzavřela studentka Fyzioterapie Veronika Fikejsová, jež strávila půl roku na University of Malaga ve Španělsku.

Na setkání opět zaznělo, že hustá síť zahraničních kontaktů je jednou z významných výhod naší fakulty a byla by škoda tuto šanci během studia nevyužít. Ing. Jana Ředinová z Kanceláře pro zahraniční vztahy ZSF JU informovala, že už jsou vypsány konkurzy na zahraniční studijní pobyty a stáže v letním semestru 2022/23. Budou organizované v on-line režimu prostřednictvím MS TEAMS. Konkurzy jsou určené pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů a konají se v těchto termínech:

• ÚTERÝ 18.10.2022  12,00 - 15,00
  • STŘEDA 19.10.2022  12,00 - 15,00
  • ČTVRTEK 20. 10. 2022  9,00 - 11,00 A 13,00 - 15,00
  • ÚTERÝ 1. 11. 2022  9,00 - 11,00 A 13,00 - 15,00

Pořadí uchazečů o zahraniční studijní pobyty a stáže je určeno dle následujících kritérií:
•    jazykové znalosti
•    dosažené studijní výsledky (studijní průměr)
•    ročník studia
•    motivační dopis
•    aktivity v rámci a nad rámec ZSF JU ve svém oboru

Podrobnosti dostali studenti mailem. Důležitý je tento termín: všechny požadované dokumenty musí být odeslány mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do pondělí 17. 10. 2022 v odpovídající jazykové verzi. Nabídka zahraničních studijních pobytů a stáží je k dispozici na webu ZDE: