Studentky a studenti vyprávěli o zážitcích ze zahraničních pobytů a motivovali své spolužáky

Leitmotivem setkání se studenty, kteří se vrátili ze zahraničních pobytů a dělili se o své zkušenosti se spolužáky, byla mozaika příběhů – celý život skládáme ten svůj z různých střípků a snažíme se, aby byl co nejbarevnější. „Žijeme ho s vámi a patří do něho různé zkušenosti, včetně toho, když vyjedete do světa na stáž. Nemusíte se bát, že bychom vystavili naše studenty nějakému nebezpečí – když se situace zkomplikuje, vždy jsme připraveni vrátit vás hned do Čech,“ ubezpečila přítomné děkanka dr. Ivana Chloubová poté, co vyslechla sérii různorodých vyprávění. Proděkan pro zahraniční vztahy dr. František Dolák opakovaně zdůraznil, že rozhodnutí vyjet do ciziny na zkušenou znamená vystoupení z komfortní zóny, které mimo jiné naučí studenty zodpovědnosti. Tato myšlenka v různých obměnách zaznívala často, dokonce jedna prezentace končila citátem spisovatele Neala Donalda Walsche „Život začíná tam, kde končí vaše komfortní zóna.“

Účastníci zaplnili přednáškový sál A a zažili velmi zajímavé odpoledne plné inspirace, nadšení i sdílení vzpomínek i zkušeností odborných i osobních, příjemná setkání či humorné situace. Kancelář pro zahraniční vztahy pořádá tato setkání na naší fakultě pravidelně: tentokrát dostali slovo studentky a studenti, kteří připravili prezentace z Albánie, Nepálu, Slovenska a Slovinska.

Zároveň se účastníci dozvěděli podrobnosti o možnostech zahraničních studijních pobytů a stáží a o aktivitách ERASMUS STUDENT NETWORK, do nichž se mohou zapojit. O smyslu, přínosech a výhodách této sítě mluvila Bc. Lenka Nedvědová, vicepresidentka ESN USB Budweis. V současné době je v ESN pouze šest studentů ze ZSF JU, takže další jsou vítáni.

Dva měsíce v Albánii strávil Mgr. Radek Vistořín, student 2. ročníku doktorského studia Sociální práce. Přiznal, že se na stáž do zahraničí vydal poprvé až nyní a lituje, že to neudělal dříve. „Získal jsem nadhled a také zkušenost, že jsem schopen se o sebe postarat v cizí zemi. A to nejcennější, co jsem si mohl odvézt domů, bylo, že jsem si uvědomil, jak se tady máme skvěle,“ shrnul student, který se zaměřuje na problematiku migrace. Během dvouměsíční stáže žil právě v zemi, odkud lidé odcházejí jinam…

Druhá prezentace popisovala dva měsíce v Nepálu, kde působily čtyři studentky: Bc. Michaela Haisová a Bc. Alžběta Šmejkalová (navazující magisterské studium Ošetřovatelství) a Michaela Popová a Petra Pragerová z 2. ročníku Fyzioterapie. Ocenily, že se před odjezdem setkaly s vyučující dr. Urbanovou, s níž probraly, jak se připravit na kulturní šok, což se pak ukázalo jako velice přínosné. Na svůj pobyt zavzpomínaly s velkým nadšením, upřímnou radostí i humorem, dokonce nabídly kontakt na osvědčené ubytování a další rady všem, kteří uvažují o pobytu v této zemi. Zájemců se hned při prezentaci ozvalo několik, silné dojmy si z Nepálu ostatně odvezli i děkanka Chloubová a proděkan Dolák, kteří tam byli loni v listopadu. „O Nepálu se nedá moc vyprávět, ten se prostě musí zažít,“ připomněla děkanka. Shodli se na změně hodnotového žebříčku a studentky konstatovaly, že Nepál je země, která dokáže léčit a vnímavému člověku dá opravdu hodně.

Službu v horách během zimní sezóny představili Roman Klabouch a Tereza Forstová ze studijního programu Zdravotnický záchranář. Strávili tři měsíce prací na horské záchranné službě na Slovensku, kam naše fakulta posílá studenty pravidelně už mnoho let. Pro zkušené lyžaře je to velmi oblíbené místo s přátelskými kolegy. „Uvědomili jsme si, že toto je možné zažít jen jednou za život. Byla to stále práce v terénu, k níž patří vždy nutnost improvizovat. Výjezdů jsme měli hodně, třeba i pětadvacet za den – to jsme se ani nestihli vracet na základnu a přeskakovali ze skútru na skútr,“ popsali adrenalinové zážitky.

Závěr patřil shrnutí dojmů z kratšího pobytu – trval pouze týden, ale byl velmi intenzivní. Tři studentky Všeobecného ošetřovatelství a jedna studentka Pediatrického ošetřovatelství se zúčastnily ve dnech 8. až 15. září letní školy Simulací a her v ošetřovatelském vzdělávání, který pořádala Univerzita v Mariboru, Fakulta zdravotnických věd ve Slovinsku. Letní škola probíhala v anglickém jazyce a nabídla studentům nejen vynikající  obsah, ale také nezapomenutelný pobyt ve Slovinsku. Své zážitky prezentovaly Veronika Mandyszová a Michaela Kuchařová s tím, že je tato cesta namotivovala k delšímu pobytu a už se chystají na konkurz.

Naše fakulta dává mnoho možností vyjet během studia do světa na zkušenou, protože má hustou a dobře fungující síť mezinárodních vztahů po celém světě. Je to mimořádná šance poznat jiné prostředí, porovnat pracovní i životní podmínky u nás a v cizině, vylepšit si jazykové schopnosti a získat nové kolegy a přátele – proto se naprostá většina studentů, kteří toho využijí, vrací obohacena o zážitky na celý život. Studenti, kteří v pondělí vyprávěli o svých zahraničních stážích, shodně potvrdili, že velkou oporu jim poskytla Ing. Jana Ředinová z Kanceláře pro zahraniční vztahy ZSF JU. I v té souvislosti všem účastníkům doporučili, aby se nebáli do zahraničí odjet, protože takovou šanci ani takový servis už pak ve svém životě mít nebudou.

KONKURZY – termín podávání přihlášek  - NEDĚLE 15. 10. 2023
o    ÚTERÝ 17. 10. 2023  13:00 - 15:00
o    PÁTEK 20. 10. 2023  8:00 - 12:00
o    STŘEDA 25. 10. 2023  8:00 - 11:00  a 13:00 - 15:00