Unikátní kurz propojil fyzioterapii a porodnictví a ukázal, jak lze společně pomoci při porodu

Celodenní kurz, který byl nabitý informacemi i spoustou šancí si teorii vyzkoušet v praxi, uspořádala 1. prosince ZSF JU pro porodní asistentky, lékaře a fyzioterapeuty. Byl zaměřený na problematiku přirozeného a nepostupujícího porodu a zkombinoval poznatky z gynekologie, porodnictví a fyzioterapie. Právě v tom byl jeho hlavní přínos: propojil jednotlivé obory s cílem, aby odborníci spolupracovali a co nejvíce usnadnili ženám porody. Teoretická i praktická část se prolínala s bohatými klinickými zkušenostmi z praxe porodníka a fyzioterapeutky, velmi přínosná byla účast těhotné ženy v roli figurantky.

Iniciátorkou kurzu s názvem Prevence nepostupujícího porodu pohledem porodníka a fyzioterapeutky byla MUDr. et Mgr. Marcela Míková Ph.D., která jej také odborně garantovala. Na její pozvání k nám přijeli doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA – přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Ostravské univerzity, vedoucí Perinatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava, a Mgr. Marika Bajerová – fyzioterapeutka s patnáctiletou praxí působící na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Ostrava a na Ústavu rehabilitace Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

„Naším hlavním cílem je propojit fyzioterapii a porodnictví a ukázat, jak můžeme preventivně působit proti nepostupujícímu porodu. Součástí kurzu jsou i praktická cvičení, co můžeme udělat, abychom podpořili určité fáze porodu,“ vysvětlila Mgr. Marika Bajerová s tím, že snahou je zvládnout to s minimem pomůcek a spoléhat pokud možno jen na vlastní ruce, případně oporu těla. K dispozici byly v sále ještě velké gymnastické míče a podložky.

Díky smysluplnému propojení gynekologie, porodnictví a fyzioterapie byl vypracován intenzivní vzdělávací koncept pro porodní asistentky a lékaře, kde se teoretická i praktická část prolíná s bohatými klinickými zkušenostmi z praxe porodníka a fyzioterapeutky. Docent Šimetka a Mgr. Bajerová s ním seznamují kolegy v porodnicích i na vysokých školách. „Tento kurz je zaměřený na lidi, který už v praxi působí ideálně několik let praxe a mají hodně znalostí a zkušeností. Je velmi intenzivní a kombinuje teorii s praxí. Máme ale i nabídku určenou speciálně pro studenty těchto oborů,“ dodala Mgr. Bajerová.

O kurz na ZSF JU byl velký zájem, jeho kapacita 30 míst se velmi rychle se zaplnila: v publiku byli lékaři a lékařky z nemocnic, porodní asistentky, fyzioterapeuté a také vyučující nejen z Českých Budějovic, ale i ze vzdálenějších míst. Kurz byl velkým obohacením také pro fyzioterapeutku Mgr. Janu Jarošovou, která působí na ZSF JU. „Nejdůležitější je toto mezioborové propojení – probrali jsme, jak může fyzioterapeut přispět k tomu, aby byl porod co nejsnazší, i co může porodník očekávat od fyzioterapeuta,“ shrnula. Účastníci si odnesli z kurzu rovněž názorně zpracovaný studijní materiál.