Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU je zapojen do nové akce COST

Vhodnými formami prevence rakoviny u osob s mentálním postižením se zabývá mezinárodní interdisciplinární tým, který začal 25. října 2022 pracovat na nové akci COST s názvem Cancer Understanding Prevention in Intellectual Disabilities (CUPID). Sdružuje celkem 44 výzkumníků z univerzit a odborníků z aplikační sféry z 25 států. Do přípravy této akce z České republiky byla zapojena ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU a proděkanka pro vědu a výzkum prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., kterou sekretariát COST v ČR po předložení projektového záměru jmenoval do řídícího výboru této akce COST za Českou republiku. Zároveň je do této akce zapojený Mgr. František Dolák, Ph.D., který již absolvoval s mladými výzkumníky z dalších států EU školení v Bruselu. Jako mladý výzkumný pracovník je zapojen i do práce řídícího výboru.

Klíčovou výzvou pro přípravu této nové akce COST (CUPID) byl nedostatek systematických znalostí v celé EU o tom, do jaké míry reagují strategie prevence rakoviny na jedinečné kognitivní a zdravotní potřeby lidí s mentálním postižením a na jejich právo na zdravotní péči. CUPID spojí mezioborové zainteresované strany zastupující pečovatele, poskytovatele služeb, pedagogy, zdravotnické pracovníky, výzkumníky a lidi s mentálním postižením, aby tyto problémy prozkoumali. V rámci plánovaného výzkumu bude probíhat pravidelná výměna znalostí s odborníky z celé Evropy na různých platformách, což umožní rychlejší přenos a implementaci využitelných nových zjištění vedoucích k efektivnějšímu řešení onkologické prevence u osob s mentálním postižením.

Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU má bohaté zkušenosti s řešením výzkumných projektů, které byly zaměřeny na prevenci civilizační chorob. Výstupy těchto výzkumných projektů byly, kromě publikovaných článků ve vědeckých domácích a zahraničních časopisech, i preventivní programy, edukační materiály a návrh strategií a doporučení vedoucí ke zlepšení životosprávy a přístupu ke screeningovým vyšetřením. Tyto zkušenosti využije výzkumný tým v průběhu řešení úkolů v jednotlivých pracovních skupinách. „Vytvořený výzkumný tým se mnou již spolupracoval při přípravě výzkumného záměru pro Sekretariát COST v ČR. Jsem nesmírně ráda, že máme možnost spolupracovat s vynikajícími odborníky v mezinárodním interdisciplinárním týmu,“ uvedla profesorka Tóthová. Doba trvání řešení mezinárodního projektu je stanovena na čtyři roky, hlavním koordinátorem projektu je prof. John Wells z Waterford Institute of Technology v Irsku.