Ve finále DUJU si děti poradily i s autonehodou a nahlédly do světa nevidomých lidí

Letní semestr Dětské univerzity ZSF JU vyvrcholil v sobotu velmi akčními lekcemi, které měly atraktivní témata i formu. Děti z 1. ročníku se věnovaly tématu "Komunikace aneb Správně vidíme jen svým srdcem, důležité je očím neviditelné" – a svět lidí se zrakovými obtížemi prozkoumávaly jak za pomoci bílých holí, tak vodicího psa. Lekci vedla Bc. Šarlota Hambergerová, ředitelka Spolu s vámi, z. ú., která je od narození zcela nevidomá. Otevřeně a ochotně s dětmi diskutovala a odpovídala na všechny jejich otázky, aby se dokázaly vcítit do situace, kdy třeba na ulici potkají někoho s tímto handicapem, kdo potřebuje jejich pomoc.

Lekci přálo počasí, takže si děti mohly pak užít i překážkovou dráhu před budovou ZSF JU v Nerudově ulici. Jejich spolužáci z 2. ročníku zatím se studenty Zdravotnického záchranářství probírali zásady první pomoci za pomoci různých modelů v učebnách - a odpoledne se z našich studentů a studentek stali figuranti, které bylo třeba na třech stanovištích před budovou ošetřit s různými typy zranění. Odpolední program měl název "Autonehoda, aneb co vše jsme se naučili". Na chodníku byla zapotřebí resuscitace, na druhém stanovišti se odehrávalo drama muže, který se poranil sekyrou do nohy a silně krvácel, a vzadu stál havarovaný automobil s řidičkou v bezvědomí. Děti si musely v náročných situacích rychle poradit: rozdělit si úkoly ve skupince, zavolat záchranku, poskytnout rychlou a účinnou první pomoc – a k tomu ještě zklidnit rodinnou hádku, v níž exceloval student Jakub Prokop ve velmi působivé roli rozčileného krvácejícího muže. Ale to všechno obnáší práce záchranáře – a lekce tohoto druhu patří k těm, které si děti dlouho pamatují a jsou na sebe velmi hrdé, když v nich dobře obstojí.

V obou ročnících Dětské univerzity ZSF JU je cca 20 dětí, všechny lekce se opět konaly v areálu budovy ZSF JU v ulici Nerudova 53a. V hlavní budově ZSF JU Vltava/Uran děti čeká 20. května slavnostní předání vysvědčení a pro druháky bude připravena slavnostní promoce. Zároveň už organizátoři chystají zdravotnicky zaměřený příměstský tábor o letních prázdninách, který se bude konat od 10. do 14. července.

Celou lekci pro 2. ročník vedl absolvent ZSF JU František Pfeffer se svými kolegy a studenty Zdravotnického záchranářství: Jakubem Prokopem a Terezou Mikšovskou ze 3. ročníku a Terezou Hadravovou z 1. ročníku. Koordinátorka DUJU Mgr. Milena Mágrová chválí také Elišku Floriánovou, Lenku Novotnou z Pediatrického ošetřovatelství (2. ročník) a Veroniku Kulhánkovou a Soňu Salhiovou ze Všeobecného ošetřovatelství (2. ročník), které s ní spolupracovaly a pomáhaly připravovat lekce po celý AR 2022/23. "Do lekce komunikace se již zapojily studentky z 1. ročníku Pediatrického ošetřovatelství, které se objeví na příměstském táboře," dodala Mgr. Mágrová.