Ve Studentské vědecké a odborné činnosti letos zvítězily dvě práce

Odborná komise udělila v desátém ročníku soutěže Studentská vědecká a odborná činnost (SVOČ) dvě první místa. Obě přihlášené práce i jejich obhajoby označila za natolik kvalitní, že nelze říci, která má lepší, či horší úroveň. V soutěži prezentovaly dvě studentky tato témata: Úloha sestry při podpoře zdraví u dialyzovaných pacientů (Johanka Pumprová, studijní program Ošetřovatelství) a Stanovení vybraných kovů v jedlých houbách na Kladensku (Eliška Šimůnková, studijní program Ochrana obyvatelstva). Za vítězství ve SVOČ dostala každá ze studentek odměnu 15 000 Kč a obě budou svá témata dále rozvíjet pro bakalářské práce.

Letošní zastoupení různorodých oborů ukázalo široké zaměření naší fakulty, která připravuje studenty ve zdravotnických, sociálních i bezpečnostních studijních programech. Předsedkyní odborné komise byla prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D. a členy doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D. a prof. Dr.rer.nat. Friedo Zölzer, DSc. Shodli se, že kvalita obou prezentovaných prací i jejich obhajob byla na stejné úrovni. Profesorka Valérie Tóthová, která je proděkankou pro vědu a výzkum ZSF JU, poděkovala soutěžícím i publiku za to, že je přišlo podpořit. „Předpokládám, že jste pozitivně motivovaly své spolužáky a celou tuto skupinu příští rok uvidíme v této soutěži. Přeji Vám hodně úspěchů v další vědecké práci,“ řekla soutěžícím a vyslovila naději, že pokud budou takto kvalitně pokračovat v oblasti vědy a výzkumu i nadále, může být před nimi zajímavá budoucnost i v rámci doktorského programu.

SVOČ je pro studenty jednou z prvních příležitostí, kde se mohou naučit prezentovat výsledky své vědecké práce. „Je to soutěž v jiném slova smyslu - student se snaží nám dokázat, co všechno už ve vědecké činnosti zvládl,“ podotkla prof. Tóthová s tím, že právě při obhajobě studenti získávají užitečné zkušenosti, když se snaží odpovídat na otázky odborné komise. Hodnocení odborné práce se děje na základě oponentských posudků a zhodnocení ústního kola stanovenou komisí. Předkládaná práce může být následně použita jako základ pro bakalářskou či diplomovou práci - ne však naopak.