Velký sál Metropolu zaplnily promoce absolventek a absolventů Zdravotně sociální fakulty

Velmi rušno bylo ve středu v českobudějovickém Domě kultury Metropol, kde se od rána až do pozdního odpoledne konaly promoce absolventek a absolventů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Sváteční atmosféra se mísila s dojemnými okamžiky loučení, ale také s úlevou a radostí z úspěchu a nových začátků. Celkem studium naší fakulty nyní ukončilo 222 absolventů, z nich 64 s vyznamenáním. Čtyřikrát byla udělena Cena rektora, která náleží absolventům magisterských studijních oborů, jejichž celkový výsledek státních závěrečných zkoušek byl klasifikován známkou výborně a vážený studijní průměr za celé studium se vešel do průměru 1,20.

Pro diplomy si absolventi přišli na pódium ve čtyřech skupinách rozdělených podle studijních programů. V zaplněném společenském sále Metropolu s nimi sdíleli jejich radost rodiče, partneři i přátelé. Na rozdíl od minulých let poznamenaných pandemií onemocnění covid-19 už se mohlo vše odehrát opět bez respirátorů, roušek, rozestupů a dalších protiepidemických opatření, tedy i s podáním ruky při blahopřání a s úsměvem, který zdobí tvář. Mnozí z účastníků si toto štěstí rádi uvědomili s nadějí, že tyto slavnostní dny se už takto bez omezení budou moci odehrávat pokaždé.

Děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., vyjádřila i jménem ostatních vyučujících pocit hrdosti na to, když se z mladého člověka, který na fakultu přišel s důvěrou v poznání, podaří vychovat zralého odborníka, který bude platným členem odborného zdravotnického, sociálního nebo bezpečnostního týmu a který svým zapojením pomůže v péči těm, kdo jeho pomoc potřebují. „Žádný z Vás absolventů nebyl pro nás bezejmenným studentem. Každý z Vás byl pro nás osobností, jejíž osud nám nebyl lhostejný. S každým z Vás jsme byli ochotni prožívat Vaše studijní radosti i strasti a vnímat i Vaše osobní problémy,“ řekla.

Připomněla, že současní absolventi během let strávených na fakultě výrazně pocítili dopady onemocnění covid-19, které vyvolalo nejen komplikace při jejich studiu, ale hlavně obavy, strach, nejistotu či slzy. Ovšem též pokoru, sounáležitost, naději i sílu a odvahu bojovat a pomáhat. „Děkuji všem studentům, kteří se zapojili do pomoci všude tam, kde jich bylo potřeba. Ať formou odborné praxe, pracovní povinnosti nebo dobrovolnictvím. Velmi si jejich zapojení vážím. Pomáhali ve chvíli, kdy profesionálním zdravotnickým nebo sociálním pracovníkům již docházely síly. Vážené absolventky, vážení absolventi, dnešním dnem získáváte oprávnění pracovat jako kvalifikovaní odborníci a vědomí, že i Vám by v případě nouze přišli pomoci mladí odhodlaní studenti a studentky, Vám dodává víru a naději v úspěšné zvládnutí těžkých chvil,“ zdůraznila děkanka.

V inspiraci citátem z odkazu Jana Amose Komenského v závěru dr. Chloubová popřála absolventkám a absolventům hodně zdraví, štěstí a úspěchů při hledání a nalézání životní cesty. „Ať vzpomínáte na studijní léta strávená na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jako na léta, která vás nasměrovala na správnou životní cestu – na cestu, která vede k životnímu úspěchu i osobní spokojenosti. Na cestu, během které potkáte řadu lidí, kterým nabídnete svou pomoc, i ty, kteří budou odhodlaní pomoci vám,“ řekla.

Poté promluvil prorektor pro studium Jihočeské univerzity PaedDr. Petr Bauman, Ph.D. Připomněl několik aktuálních úspěchů Jihočeské univerzity v mezinárodním měřítku, nově zejména výborné umístění v žebříčku QS World University Rankings 2023, což JU řadí mezi nejlepší vysoké školy v České republice. Velmi prestižní je také to, že nedávno byla Jihočeská univerzita nominována jako zástupce za Českou republiku v Evropské sítě inovativních vysokých škol. Absolventi tedy podle něj mohou být hrdí na to, že mají diplom z dobré školy. Avšak sebelepší vzdělání, systém či instituce nestačí, pokud v nich nejsou kvalitní lidé – proto prorektor vyslovil přání, aby absolventi ve svých profesích „byli lidmi, kteří jsou tu pro lidi“ a aby si k lidem zachovali dobrý vztah. Ocenil, že své náročné studium dokázali úspěšně dokončit, a poděkoval i rodičům a pedagogům, ale rovněž pracovnicím studijního oddělení a dalším zaměstnancům ZSF JU, bez nichž by škola nemohla fungovat.