Velký úspěch pro časopis KONTAKT, který vydává naše fakulta!

Dle citační databáze Journal Citation Report™ (JCR) má náš časopis KONTAKT za rok 2022 impakt faktor 0,3. „Je to velký úspěch pro naši fakultu, neboť impakt faktor dokazuje, že články, které v časopise po přísném recenzním řízení uveřejňujeme, jsou citovány i v dalších odborných časopisech, což ukazuje jejich vliv a důležitost v daném vědeckém oboru. Získání impakt faktoru je obecně považováno za velmi dobrý ukazatel kvality časopisu a vědeckého výzkumu publikovaného v něm. Impakt faktor může také přilákat více kvalitních výzkumných prací a přispět k renomé a věhlasu fakulty,“ vysvětlila proděkanka pro vědu a výzkum prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D.

Časopis KONTAKT – Journal of nursing and social sciences related to health and illness byl založený v roce 1999 a je indexován v databázích: Web of Science (ESCI), Scopus, EBSCO, DOAJ, CrossRef, ProQuest. Jedná se o odborný a vědecký časopis Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, vychází čtvrtletně v anglickém jazyce. V letech 2014–2018 byl uveřejňován společností Elsevier. Redakce časopisu přijímá k publikaci původní práce, přehledové články a další pojednání týkající se všech aspektů ošetřovatelství, zdravotních a sociálních problémů v souvislosti se zdravím a nemocí. Časopis je registrován v Bibliographia medica Čechoslovaca (BMČ) a je členem Committee on Publication Ethics (COPE). Jedná se o časopis s otevřeným přístupem. Vědecké články přijímá redakce v angličtině, lze i v češtině a slovenštině. České a slovenské verze jsou po ukončeném recenzním řízení zaslány redakcí autorovi s žádostí o překlad zrevidovaného článku do angličtiny. Všechny příspěvky jsou recenzovány nejméně dvěma nezávislými recenzenty a recenzní řízení je oboustranně anonymní.

Články jsou publikovány ve dvou sekcích:

1. Sekce Ošetřovatelství (Nursing) se zaměřuje na podporu ošetřovatelství prostřednictvím šíření nejnovějších, na důkazech založených recenzovaných poznatků. Sekce slouží jako prostor pro výměnu znalostí v souvislosti se vzděláváním sester, pro výměnu znalostí a dovedností v klinickém ošetřovatelství, k rozvoji konceptů ošetřovatelství, inovaci zdravotnické politiky. Zabývá se právními a etickými otázkami, názory sester na bezpečnost pacientů, činností sester v multikulturním prostředí, pokrokem v ošetřovatelské praxi.

Hlavní tematické oblasti zahrnují:

• Klinické ošetřovatelství
  • Management v ošetřovatelství
  • Ošetřovatelství založené na důkazech
  • Multikulturní ošetřovatelství
  • Ošetřovatelská etika
  • Kvalita života v nemoci
  1. Sekce Sociální vědy ve zdraví (Social Sciences in Health) přijímá příspěvky týkající se kteréhokoli aspektu zdraví z pohledu širšího slova smyslu společenských věd, včetně dopadu medicíny na společnost, dále přijímá příspěvky zabývající se etickými problémy v oblasti zdravotní péče, řízením rizik a vlivem politických a ekonomických podmínek v oblasti zdraví. Články mají rozvíjet porozumění a poskytnout praktické uplatňování kvantitativních a kvalitativních výzkumných metod týkajících se vedení, uplatňování nebo používání výzkumu v oblasti sociální a zdravotní péče.

Hlavní tematické oblasti zahrnují:

• Sociální determinanty zdraví
  • Sociální práce a zdraví
  • Právní a ekonomické obory související se zdravím
  • Etické aspekty v sociálních vědách a zdraví

Další podrobnosti o zaměření časopisu KONTAKT jsou ZDE: