Velký úspěch pro studijní program Sociální práce!

Excelentní výsledek přinesla ZSF JU konzultace Asociace vzdělavatelů v sociální práci, jejímž řádným členem je i naše fakulta. Jednalo se o konzultaci týkající se naplňování Minimálního standardu vzdělávání v sociální práci, která se zaměřila na nový bakalářský studijní program Sociální práce. Naše fakulta ho realizuje po institucionální akreditaci od října 2019 a letos bude mít své první absolventy. Konzultace ASVSP proběhla loni v listopadu a přezkoumala tuto nabídku ZSF JU zevrubně ve všech aspektech včetně například zajištění technického a materiálního zázemí výuky předmětů. Pojmenovala silné stránky, ale i slabiny, o nichž je třeba vědět a pracovat na jejich zlepšení. Velký důraz kladla samozřejmě na uplatnění absolventů tohoto studijního programu, který je profesně zaměřen. „Škola považuje za svou silnou stránku profil absolventa a vysokou uplatnitelnost absolventů na trhu práce,“ konstatuje Závěrečná zpráva o provedení konzultace k naplňování Minimálního standardu vzdělávání v sociální práci, jejíž obsah kolegyně a kolegy z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd velmi potěšil.

Výsledek konzultace je totiž excelentní, tedy bez jediné výhrady. „Myslím, že je to potvrzení pevného ukotvení oblasti vzdělávání Sociální práce na naší fakultě i univerzitě. Díky excelentnímu výsledku ve všech konzultovaných oblastech můžeme považovat studijní program Sociální práce za komplexní, který nemá slabá místa v některých z hodnocených předmětů,“ uvedla garantka tohoto studijního programu doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., která naši fakultu zastupuje ve Valné hromadě ASVSP.

Konzultaci bylo důležité vhodně načasovat, aby měli odborníci možnost nahlédnout a diskutovat o programu realizovaném v celém svém standardním rozsahu třech ročníků studentů v obou formách studia. Bakalářský studijní program Sociální práce byl na ZSF JU úspěšně akreditován v rámci institucionální akreditace v roce 2018, a to v prezenční i kombinované formě. Od akademického roku 2019/2020 je program realizován a v současném akademickém roce 2021/2022 bude mít poprvé studenty ve všech ročnících studia. Výuka je těsně spjatá s praxí, a proto mají absolventi mnoho možností uplatnit se na trhu práce. Praktická výuka má ve vzdělávacím procesu významné zastoupení.

Asociace vzdělavatelů v sociální práci je dobrovolné sdružení právních subjektů vyšších odborných a vysokých škol nebo jejich částí, které nabízejí vzdělání v sociální práci na území ČR. Školy, které jsou jejími členy, si v pravidelných intervalech plánují konzultace s cílem připravit studenty na výkon sociální práce – regulovaného povolání. Asociace pořádá i semináře, cvičení, diskuse se studenty, kde se zaměřuje na jejich odborné i osobnostní kompetence.