Vyšla kniha Doba jedová a covidová, jejíž spoluautor prof. Jiří Patočka působí i na naší fakultě

V nakladatelství ALMI vyšla nyní kniha Doba jedová a covidová, která navazuje na předchozí knihy o nebezpečných látkách, jimiž jsou lidé obklopeni v běžném životě. Autoři prof. Anna Strunecká a prof. Jiří Patočka, který je úzce spjatý i s naší fakultou, téma aktualizovali a doplnili kapitolou s informacemi o koronaviru SARS-CoV-2. Ten se poprvé objevil koncem roku 2019 v čínském Wu-chanu a je příčinou současné celosvětové pandemie. „Pracovali jsme na této knize asi půl roku, ale protože situace kolem covidu-19 se rychle vyvíjela nejen u nás, ale v celém světě, bylo obtížné napsat něco, co bude aktuální i v době, kdy se kniha dostane ke čtenáři,“ upřesnil prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., který působí na Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF JU. V poslední době se soustředí hlavně na psaní článků pro vědecké časopisy a je také konzultantem Centra biomedicínského výzkumu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Knížka Doba jedová se stala bestsellerem populárně naučné literatury již po svém prvním vydání v roce 2011. Nynější aktualizované vydání nemohlo pominout, že kromě jedů lidstvo teď ohrožuje i covid-19, a snaží se čtenářům objasnit vše, co by je mohlo zajímat. Každá kapitola je doplněna odkazy na populární i vědeckou literaturu. Čtenářům se tak dostává do rukou zcela ojedinělá příručka pro snadnější přehled nejen o nebezpečných jedech, ale také o coronaviru SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v čínském Wu-chanu a je příčinou současné celosvětové pandemie.