Vyučující z Nepálu přijeli na naši fakultu s jasnými cíli, co chtějí vidět a poznat

Čtyři akademičtí pracovníci z Nepálu strávili od 15. května na ZSF JU týdenní výukový pobyt s bohatým programem naplněným přednáškami i exkurzemi. Vyučující působí zároveň na Kathmandu University a Dhulikhel Hospital v Kathmandu, které tvoří jeden celek. Přednášeli pro studenty ze studijních programů Všeobecné ošetřovatelství, Porodní asistence a Fyzioterapie. Navštívili také českobudějovickou nemocnici a lázně v Třeboni. „Jedná se o poslední mobilitu v rámci programu Erasmus+ - KA107 – projektu 2020/2023 kreditové mobility,“ upřesnila Ing. Jana Ředinová z Kanceláře pro zahraniční vztahy ZSF JU. Kolegové ze ZSF JU byli v rámci tohoto programu v Nepálu loni v listopadu.

Všeobecné ošetřovatelství zastupovaly tři ženy: Sulekha Shrestha, Subasna Shrestha a Geeta Kamal Shrestha. Vyučují na univerzitě a zároveň pracují v nemocnici jako hlavní sestra, vrchní sestra operačních sálů a porodní asistentka. „Přijely k nám s konkrétními cíli – jednak zkvalitnit studijní program Porodní asistence a také vybudovat v jejich nemocnici oddělení sterilizace pro operační sály. Proto jsme pro ně uspořádali exkurzi do českobudějovické nemocnice, kde mají toto oddělení na špičkové úrovni,“ upřesnila doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče.

Upřesnila, že obor Porodní asistence je v Nepálu součástí Všeobecného ošetřovatelství, kdy je na Porodní asistenci zaměřený jeden rok. Cílem je dosáhnout toho, aby byly obě profese samostatné, což je v souladu s evropským systémem vzdělávání. Pedagožky z Nepálu si na fakultě s velkým zájmem prohlédly také Simulační centrum pro zdravotnické obory, kterým je provedl proděkan pro zahraniční vztahy a vedoucí tohoto centra Mgr. František Dolák, Ph.D. Velmi je zaujalo a měly tam mnoho odborných otázek i zájem si leccos vyzkoušet. Také Govinda Mani, který přednášel Fyzioterapii, se na naší fakultě seznámil se zcela moderní formou výuky, a to v nové učebně pro simulační výuku anatomie a fyziologie. Přednášel budoucím fyzioterapeutům, prohlédl si Centrum fyzioterapie a třeboňské lázně, kam chodí naši studenti také na praxi.