Významná pomoc ZSF JU při organizaci českobudějovického půlmaratonu

Studentky a studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v sobotu 4. června výrazně pomohli organizátorům Mattoni 1/2Maraton 2022 v Českých Budějovicích. Do této prestižní akce se jich zapojilo celkem 41, a to ze studijních programů Všeobecné ošetřovatelství, Zdravotnické záchranářství a Fyzioterapie. Největší počet z nich zajišťoval medical servis na trati, záchranáři vyrazili do akce na kolech a šest budoucích fyzioterapeutů poskytovalo běžcům a běžkyním masáže ve stanu na náměstí Přemysla Otakara II. Hlavní závod tam začal v 19 hodin za hustého deště a blesků v dálce, ale brzy pršet přestalo. Déšť účastníky potrápil ještě předtím během odpoledne – naštěstí ustal dřív, než v 17 hodin startoval dm rodinný běh určený hlavně pro rodiče s dětmi.

Doprovodný program na náměstí začal už dopoledne a jeho součástí byla i tradiční nabídka ve stanu Jihočeské univerzity, kde odbornice z Centra prevence civilizačních chorob ZSF JU a studentky Všeobecného ošetřovatelství nabízely sportovcům i zájemcům z řad veřejnosti poradenství o zdravém životním stylu s měřením vybraných zdravotních hodnot. Servis při běhu přinesl našim studentům řadu cenných zkušeností: dvě studentky například poskytly při dm běhu účinnou pomoc třináctiletému chlapci, kterého na trati postihl epileptický záchvat.

Projektový manažer RunCzech Igor Murko poté zaslal na naši fakultu poděkování za spolupráci. "Mohli jsme vidět houževnaté sportovní výkony běžců, ale samozřejmě také skvělé nasazení dobrovolníků, zdravotníků a všech dotčených složek. Moc si vážíme Vaší podpory a nadstandardní nasazení při přípravách i v průběhu konání závodu. Děkujeme Vám za spolupráci, bez které by tento unikátní závod nemohl proběhnout," uvedl.

Hlavní závod 10. ročníku Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice přilákal téměř 2500 běžců, celkem se během dne do všech běhů zapojily asi čtyři tisíce závodníků. Českobudějovický závod je oceněný pětihvězdičkovým certifikátem Evropské atletiky a opět přilákal na start náměstí stovky návštěvníků a spoustu fanoušků také kolem trati.