Z Fakulty politických věd Univerzity v Sarajevu přijely na ZSF JU dvě pedagožky

Celý týden strávily v Českých Budějovicích dvě vyučující z Fakulty politických věd Univerzity v Sarajevu, s níž ZSF JU rozvíjí projekt kreditové mobility v oblasti sociální práce určený studentům i pedagogům. Tato spolupráce začala už v roce 2019, ale kvůli omezením v souvislosti s pandemií covid-19 bylo možné se začít navštěvovat teprve nyní. Nedávno se do Sarajeva vypravily doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., a Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU - a nyní k nám přicestovaly kolegyně Prof. dr. Sanela Bašič a Prof. dr. Sabira Šašić-Gadžo. Setkaly se s vedením naší fakulty a dalšími kolegy, vyučovaly studenty a samozřejmě také prezentovaly svou univerzitu i svoji zemi. Navštívily rovněž klinická pracoviště, a to centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida a intervenční centrum Charity. Výběr vyplynul z toho, nač se kolegyně ve své výuce a výzkumné činnosti zaměřují – což je mimo jiné také problematika domácího násilí.

„Projekt nám dává významnou příležitost, jak se učit od sebe navzájem a inspirovat se. Jak podobnými, tak i rozdílnými metodami práce se studenty – a také tím, jakou formou jsou u vás sociální služby organizovány,“ uvedla Sanela Bašič. Potěšily ji reakce našich studentů, kteří se velmi zajímali o Bosnu a Hercegovinu: o její současnost, následky války a mnoho dalších témat, která patří k sociální práci. Oběma se líbilo přátelské přijetí a vstřícné reakce vyučujících i studentů, nadchlo je krásné prostředí kampusu s akademickou knihovnou a kolejemi – odvážejí si dojem, že Jihočeská univerzita je skutečně mezinárodní institucí. Na naší fakultě se setkaly ještě s dalšími hosty ze zahraničí, kteří k nám přijeli ve stejném období rovněž v rámci kreditové mobility. „S důvěrou k vám pošleme naše studenty i další kolegy. Věříme, že zde najdou řadu příležitostí, jak se dál v oboru rozvíjet,“ uvedla Sabira Šašić-Gadžo.

Cílem těchto setkání je připravit vše tak, aby už letos na podzim k nám mohli přijet první studenti ze Sarajeva. Buďto na pětiměsíční studijní pobyty, anebo na dvouměsíční stáže do organizací v Českých Budějovicích, kam Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd posílá své studenty na odbornou praxi. Hlásit se mohou až do konce května, zatím je podle docentky Mojžíšové šest zájemců. Výhledově se pak naši studenti budou moci vypravit také do Bosny a Hercegoviny. Na Univerzitě v Sarajevu má vzdělávání v oboru Sociální práce dlouhou tradici a po absolventech je velká poptávka. Lze tam Sociální práci studovat jak v bakalářské, tak v navazující magisterské formě – buď prezenčně, anebo kombinovaně.