Začal jarní příměstský tábor zaměřený na sociální témata, k němuž patří zajímavé exkurze

Na naší fakultě začal další z příměstských táborů pro děti od 8 do 13 let, které už mají na ZSF JU tradici a vždy mívají skvělý ohlas. Jarní příměstský tábor je zaměřený na sociální témata, konkrétně na různé formy, jak pomáhat lidem s postižením. Účastní se ho 14 dětí, které v pondělí ráno na fakultě přivítala děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D. „Program je velmi pestrý a krásně zaměřený. Moc si přeju, aby se vám u nás líbilo a abyste se během tohoto týdne naučily, jak správně pomáhat. A abyste chtěly pomáhat, protože to je to nejvíc, co někomu můžeme dát,“ řekla dětem v úvodu děkanka. Připomněla, že naše fakulta má logo vytvořené ze srdíček – a věří, že děti také budou mít srdce na tom správném místě. „Třeba se z vás jednou stanou naši studenti, kolegové, nebo budete pomáhat při podobném táboře, jako je ten náš,“ dodala a poděkovala vyučujícím i studentům, kteří tábor organizují.

Poté děti přivítala koordinátorka Dětské univerzity Mgr. Milena Mágrová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU, která některé z účastníků už zná z Dětské univerzity pořádané v zimním a letním semestru, nebo z letního příměstského tábora loni v červenci. „Moc mě těší, že jste si tento tábor vybrali. Jeho program vás bude určitě velmi zajímat a věřím, že až se tady rozkoukáte, zavítáte pak na podzim i k nám na lekce Dětské univerzity,“ shrnula.

Pedagogové i studentky a studenti sociálních oborů otevřou dětem svět, v němž poznají jiný žebříček hodnot a mohou naplnit své nápady i schopnosti empatie. Čekají je hry, exkurze, praktické nácviky i diskuse s vyučujícími a studentkami či studenty. „Během jednotlivých dnů se s dětmi budeme věnovat tématům komunikace, sportu, zooterapie, volného času a dobrovolnictví,“ vyjmenovává Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd, který jarní tábor Dětské univerzity organizuje.

Příměstské tábory se u nás konají pravidelně o jarních i letních prázdninách a vždy jsou zaměřené na obory studované na Zdravotně sociální fakultě JU. Hravou formou je zprostředkují dětem tak, aby se něco užitečného naučily, pobavily se a vnímaly svět kolem nich novým pohledem. O školáky je na fakultě i tentokrát postaráno denně v čase 7:30 až 15:30 (včetně obědů v menze i svačin) a čeká je řada exkurzí do míst, kam se běžně nedostanou. V úterý se podívají do Centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, s nímž naše fakulta úzce spolupracuje, a odpoledne je na fakultě čeká workshop o dobrovolnictví. Tématem středeční exkurze je Policie a psovodi, sebeobrana, pak následuje kreativní odpoledne. Ve čtvrtek se děti vypraví do Domova pro seniory Máj České Budějovice a poté si vyzkouší florbal na vozíčku, v pátek je na programu workshop zaměřený na prevenci rizikového chování a pak přijde čas na rozloučení a předání diplomů.