Začal Kurz katetrizace močového měchýře u muže

Dvoudenním setkáním v budově ZSF JU U Výstaviště začal Kurz katetrizace močového měchýře u muže, kterým naše fakulta zareagovala na vysokou poptávku po takto specializovaném vzdělávání. Jedná se o certifikovaný kurz s akreditací Ministerstva zdravotnictví ČR, který umožní nelékařským zdravotnickým pracovníkům získání zvláštní odborné kvalifikace k provádění tohoto výkonu. O kurz byl velký zájem a jeho kapacita je plně obsazena, další kurzy zaměřené na toto téma proto fakulta chystá.

Kurz je určený pro všeobecné sestry a zdravotnické záchranáře pracující v ambulantním, nemocničním a sociálním zařízení, v domácí zdravotní péči, případně v rehabilitačním centru. Podmínkou přijetí jsou minimálně dva roky výkonu povolání v příslušném oboru v plném úvazku a aktivní zaměstnanecký poměr v příslušném oboru.

Účastní se ho sestry z Domovů pro seniory, Domovů se zvláštním režimem a z agentur domácí péče. Kurz trvá do konce května, teoretická část se 23. a 24. března odehrála na naší fakultě – jak v učebně, tak v simulačním centru pro zdravotnické obory. „Díky kurzu účastníci získají kvalifikaci potřebnou k tomu, aby byl eliminován převoz pacientů na ambulantní urologické ošetření v nemocnici či ordinacích. Pacient s permanentním močovým katetrem může komfortně zůstat ve svém domácím prostředí, ať už doma, nebo ve zdravotně sociálním zařízení, kde je ubytován. Právě tam mu bude péče poskytnuta. Tímto zlepšíme nejenom kvalitu péče o pacienty v komunitní péči, ale takováto kvalifikace sestry má i pozitivní vliv na ekonomiku ve zdravotnictví,“ vysvětlila odborná garantka kurzu Mgr. Kateřina Nováková z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU