Začal nový semestr Dětské univerzity ZSF JU, oba ročníky jsou opět zcela zaplněné

Budova ZSF JU v Nerudově ulici ožila v sobotu dalšími lekcemi Dětské univerzity, které do akademického prostředí pravidelně přivádějí šikovné a zvídavé děti. Malí studenti se zde seznamují s obsahem nelékařských profesí – na chvíli se vždy promění v sestry a záchranáře. Nový semestr zahájili žáci v prvním i druhém ročníku, kteří ve skupinkách zaplnili učebny a sály v obou částech objektu. Své potomky ve věku od 8 do 13 let tam přivezli rodiče nejen z Českých Budějovic a okolí, ale také z Třeboně, Ledenic, Ševětína i Jindřichova Hradce. Přišla je pozdravit děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která jim popřála, ať se jim na naší fakultě líbí a naučí se hodně zajímavých a užitečných věcí.

Kapacita obou ročníků Dětské univerzity je opět zcela naplněna: v prvním je 24 a ve druhém 20 dětí. Nováčci, mezi nimiž bylo i několik účastníků letního příměstského tábora, zahájili studium v prvním ročníku lekcí nazvanou Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář. Vyzkoušeli si resuscitaci, obvazování a další úkony nezbytné pro záchranu lidského života. Pro druháky bylo připravené téma Sestra v akci aneb Čistota půl zdraví, a to v několika různých variantách – děti se ve skupinách na modelech učily správně čistit zuby, mýt si ruce či připravit nástroje a pomůcky tak, aby byly dokonale sterilní a čisté.

Lekce potrvají až do poloviny listopadu a jejich témata na sebe navazují tak, aby děti co nejlépe poznaly práci zdravotnických záchranářů a sester. Díky tomu se naučí spoustu věcí užitečných i pro jejich rodinu a kamarády. Vše se děje interaktivně a neformálně tak, aby si děti odnesly znalosti a dovednosti, které mohou upotřebit v běžném životě. „Kromě toho je výuka zaměřena i na rozvoj dovedností v oblasti komunikace a spolupráce v týmu. Děti se také seznámí s vysokoškolským prostředím, špičkovou technikou a nejnovějšími vědeckými poznatky,“ upřesnila odborná garantka DUJU Mgr. Milena Mágrová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Jednotlivé lekce jsou rozdělené do zimního a letního semestru, přičemž každý obsahuje pět lekcí, které se konají vždy v sobotu dopoledne. V zimním semestru akademického roku 2022/23 se další lekce budou konat 8. 10., 22. 10., 5. 11. a 19. 11. 2022 v budově fakulty na adrese Nerudova 53a, České Budějovice.