Zástupci jihočeských nemocnic se na fakultě setkali se studenty při Dni zdravotnických oborů

Ve dvou největších přednáškových sálech ZSF JU, které byly zcela zaplněné studentkami a studenty zdravotnických oborů, a poté i při workshopech v učebnách po celém druhém patře fakulty, se ve středu odpoledne mohli ředitelé, hlavní sestry a další významní zástupci jihočeských nemocnic cítit velmi optimisticky. Naše fakulta, jejímž mottem je „Učíme lidi pomáhat“, je pro ně totiž zásadním zdrojem jak budoucích zaměstnanců, tak i spolupracovníků – mj. i v oblasti vědeckého výzkumu. Mnozí pedagogové v nemocnicích také zčásti pracují a díky tomu studentům předávají poznatky úzce spjaté z praxí, čehož si mladí lidé velmi cení. V publiku tedy byla i řada akademických pracovníků, které s hosty z nemocnic pojí kolegiální i přátelské vazby – a například mezi hlavními a vrchními sestrami je hodně našich absolventek.

V úvodu všechny účastníky v nabitém sále E, odkud se dění přenášelo i do vedlejšího sálu F s další stovkou studentů, pozdravila děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D. Zdůraznila, že hlavním smyslem této tradiční akce je představit jednotlivé nemocnice našim studentům, informovat, jaké možnosti jim po absolvování školy nabízejí – a také poukázat na to, jak výborná spolupráce funguje mezi jihočeskými nemocnicemi a fakultou. Zároveň připomněla, že jsou pro ZSF JU významnými klinickými pracovišti, kam studenti chodí na praxe – proto je pro vedení naší fakulty a vyučující ve zdravotnických oborech tak důležité se osobně setkávat. „Domnívám se, že úzká vazba mezi klinickými pracovišti a námi, zaměstnanci fakulty, garanty studijních programů a především našimi studenty je nesmírně důležitá. Odborná praxe je nedílnou součástí studia u nás, a proto naše velmi úzké a mnohdy přátelské vztahy jsou i garancí dobře probíhajících a fungujících odborných praxí,“ shrnula.

Důležitým smyslem celé této akce, která se konala už pošesté, je upevnění vztahu fakulty s klientskými pracovišti: navzájem si upřesnit, co je třeba zajistit k tomu, aby výuka byla co nejkvalitnější a ZSF JU mohla do praxe posílat absolventy připravené tak, jak nemocnice potřebují. Toto setkání poskytuje fakultě i výbornou zpětnou vazbu.

Prorektor pro vědu a výzkum Jihočeské univerzity doc. Ing. Luděk Berec, Dr., poděkoval za to, že nemocnice poskytují prostor pro praxi studentů ZSF JU. „Byl bych rád, aby se tato spolupráce dále rozvíjela nejen ve výuce, ale i ve vědě. Vím, že takové projekty už existují,“ uvedl a děkanka dr. Chloubová to potvrdila. „Spolupráce v oblasti vědecké již probíhá a zapojujeme do ní nejen akademické pracovníky naší fakulty a spolupracující partnery z nemocnic, ale také naše studenty,“ doplnila.

Poté účastníky pozdravil generální ředitel Nemocnice České Budějovice MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D. „Vážím si spolupráce s vaší fakultou, naše vztahy jsou vynikající,“ uvedl a připomněl, že českobudějovická nemocnice se v loňském roce rozrostla o dalších 222 zaměstnanců, z čehož bylo 101 sester a laborantů. Řada pracovišť je nyní obsazená, ale stále jsou místa, kde hledají posily – například sestry pro dětské oddělení nebo ARO. „Rádi vám najdeme místo na takovém oddělení, kde pro vás bude práce zajímavá a bude vás bavit. Dělejte ji s láskou a pokorou, těšíme se na setkání a spolupráci s vámi,“ řekl na závěr společného setkání našim studentkám a studentům ředitel prachatické nemocnice Ing. Michal Čarvaš, MBA. Poté se rozběhl program v jednotlivých sálech a učebnách tak, aby v nich mohly hlavní sestry detailněji prezentovat zájemcům konkrétní nemocnice a jejich nabídku i benefity. Zároveň to byla příležitost k individuálním dotazům, navázání kontaktů a neformálním rozhovorům.