Program návštěvy University of Tirana v Albánii zahájila diskuse k projektu Sociální práce s cizinci a menšinami

Výukové a školicí aktivity absolvovali v týdnu od 30. dubna do 5. května zástupci Zdravotně sociální fakulty a Pedagogické fakulty JU na University of Tirana v Albánii. Cesty se za ZSF JU účastnilo pět pracovníků z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd, spolu s dr. Radkou Prokešovou z Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích. Připojily se k nim kolegyně z Pedagogické fakulty JU doc. Lucie  Betáková a dr. Zuzana Bílková. Bohatý program zahájila odborná diskuse k připravovanému projektu „Sociální práce s cizinci a menšinami - nové metody, techniky a postupy výuky na univerzitách ve vybraných zemích evropského kontinentu“, KA220-HED-22DF576D.

Další den následovalo pracovní setkání  s Prof.Dr. Edmond Rapti- Dean, of the Faculty of Social Science, Prof.Asoc. Edi Lame, vice dean, Prof. Asoc. Rudina Rama, vice dean, Prof.Asoc. Eljona Kulluri, Chief of Department of Social Work and Social Policy, Prof.Asoc. Arjana Muça, Chief of Department of Psychology, Prof. Asoc. Blerina Hamzallari Chief of Department of Sociology, Prof.Asoc. Aida Goga, Chief of Department of Philosophy. Naši akademici postupně přednášeli pedagogům a studentům Faculty of Social Sciences. Témata přednášek byla pestrá a ukázala tak šíři odborných oblastí, kterým se fakulta věnuje. „Spolupráce s Univerzity of Tirana je pro náš ústav velmi významná, což potvrdilo i setkání s prorektorem pro vědu a mezinárodní vztahy Prof. Dr. Bernardem Dosti,“ uvedla ředitelka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd doc. Vacková.

Studenti bakalářských i navazujících studijních programů vyslechli např. přednášku dr. Motlové, která představila téma Intervence, aktivity a terapie s asistencí zvířat. Dr. Stejskalová se zaměřila na téma Zdraví a nemoc a kvalita života a dr. Murad se studenty vedl diskusi, včetně praktické výuky, na téma Vizuální sociologie pro vzdělávání sociální práce - globalizace, diverzita a současné město. Dr. Švestková představila téma Multisenzorická místnost SNOEZELEN a její využití v sociální práci. Pro studenty dovezla na ukázku i některé pomůcky z multisenzorické místnosti, kterou USV využívá ve výuce. Dr. Prokešová přednášela na téma Příprava projektů v oblasti sociální práce a doc. Vacková na téma Romská menšina – výzvy pro sociální práci.

„Kolegy z Univerzity of Tirana přivítáme u nás na fakultě v červnu a budeme pokračovat v přípravě společných vědeckých a publikačních aktivit,“ zdůraznila dr. Motlová, která na USV zastává funkci vědecké, výzkumné a vývojové pracovnice.