Zástupkyně Dětské psychiatrické nemocnice Opařany se setkaly se studentkami Pediatrického ošetřovatelství

Studentky všech ročníků studijního programu Pediatrického ošetřovatelství se ve středu setkaly se zástupkyněmi Dětské psychiatrické nemocnice Opařany, které za nimi přijely na naši fakultu. Ve zcela zaplněné učebně V2 v budově U Výstaviště náměstkyně pro ošetřovatelskou péči PhDr. Martina Kratochvílová s kolegyní Mgr. Marcelou Noskovou představily své zařízení, které patří mezi klinická pracoviště naší fakulty a chodí tam na praxi právě studenti programu Pediatrické ošetřovatelství. V Opařanech funguje největší dětská psychiatrická nemocnice v České republice, která má dlouhou tradici – vznikla v roce 1887 původně pro dospělou psychiatrii a v roce 1924 byla přeměněna na psychiatrii pro děti. Nabízí komplexní zdravotní služby lůžkové pro neodkladné psychiatrické akutní stavy zejména z Jihočeského kraje a pro stavy vyžadující následnou péči v oboru dětská a dorostová psychiatrie pro děti od 3 až 18 let z celé ČR. Poskytuje také ambulantní zdravotní služby v oboru fyzioterapie.

Naše fakulta s touto nemocnicí spolupracuje už řadu let, z čehož vzešla i iniciativa setkat se s našimi studenty, s níž se kolegové z Opařan letos obrátili na děkanku. Při setkání se studentky dozvěděly, jak toto zařízení funguje a jaká specifika, pravidla i zásady má péče o tyto pacienty. "Při diskusi vyjádřily studentky 2. ročníku Pediatrického ošetřovatelství velkou spokojenost nad absolvovanou praxí v tomto zdravotnickém zařízení a vyvrátily rozpaky ostatních studentek, které většinou pramení z neznalosti prostředí a poskytované péče," uvedla děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D.

Ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., byla s touto akcí velmi spokojená. Zhlédla zajímavou a poutavou prezentaci, kterou kolegyně z psychiatrické nemocnice studentům představily, a pochválila studenty za jejich aktivitu. Děkanka fakulty poděkovala hlavní sestře za spolupráci při zajištění odborných praxí v tomto zdravotnickém zařízení a přislíbila vzájemnou pomoc i při organizování jiných odborných aktivit. Společně se domluvily na každoročním organizování takových setkání i zapojení odborníků z oboru dětské psychiatrie do výuky.