Zemřel významný český vědec, molekulární epidemiolog a genetik Radim Šrám

Ve věku 83 let v úterý zemřel významný český vědec, molekulární epidemiolog a genetik MUDr. Radim Šrám, DrSc., který dlouhodobě spolupracoval i s naší fakultou. Byl celosvětově uznávaným odborníkem v oblasti vlivu znečištěného životního prostředí na lidské zdraví. Působil například jako expert ve Světové zdravotnické organizaci, kde pomáhal připravovat materiály o vlivu znečištěného ovzduší na genetický kód dětí. Získal řadu významných ocenění, například národní cenu Česká hlava, medaili Jana Evangelisty Purkyně nebo nejvyšší akademickou medaili "De scientia et humanitate optime meritis".

Pracoval v Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR v pražské Krči a s naší fakultou, kde působil v Ústavu laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví, spolupracoval často a intenzivně. Děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., přijala tuto zprávu s velkým zármutkem. „Odešla osobnost, která se na naší fakultě podílela na řadě významných aktivit. Pan doktor Šrám nám bude velmi chybět,“ uvedla.

Velmi blízkým spolupracovníkem MUDr. Šráma byl na naší fakultě prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc., dr. h. c.. Takto na něj vzpomíná:

"MUDr. Radim Šrám, DrSc., byl nejen významný český vědec, molekulární epidemiolog a genetik, ale také vynikající člověk. Vzhledem k tomu, že se Zdravotně sociální fakulta zabývá problematikou prevence chorob, byl doktor Šrám požádán o spolupráci s naší fakultou. Vyhověl žádosti vedení fakulty a působil zde jako vědecký i pedagogický pracovník. Na fakultě přednášel pro studenty, řešil CEP projekty především AZV agentury, účastnil se mezinárodních konferencí. Publikoval práce v časopisech s IF, při nichž využíval výsledky, které získal při řešení projektů realizovaných pod hlavičkou ZSF. Byl autorem několika kapitol v zahraničních knihách. Z uvedeného plyne, že především díky svým mimořádným vědeckým schopnostem výrazně pomohl zvýšit publikační i pedagogickou úroveň naší fakulty. Pro Zdravotně sociální fakultu bylo ctí, že mohla mít takovou osobnost v akademické obci. Děkujeme.“

Foto Stanislava Kyselová AV ČR