Zemřel významný lékař, pedagog a vědec doc. MUDr. Jiří Neuwirth, CSc.

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 10. února 2022 zemřel ve věku nedožitých 90 let významný lékař, vědec a pedagog doc. MUDr. Jiří Neuwirth, CSc. Kromě klinické práce se podílel nejen na vzdělávání lékařů, ale i na vzdělávání sester. Za svou práci v oboru ošetřovatelství obdržel již v roce 1975 ocenění České společnosti sester. Významně přispěl k rozvoji oboru ošetřovatelství na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, což mělo dopad na rozvoj tohoto oboru i v celonárodním měřítku.

„V roce 1998 získala Zdravotně sociální fakulta v osobě docenta Neuwirtha vynikajícího učitele obdařeného mimořádným pedagogickým talentem. Celkem patnáct let se s velkým nasazením podílel na budování a rozvoji oboru ošetřovatelství na Jihočeské univerzitě,“ připomněla prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Pro časopis Florence podrobně shrnula historii oboru ošetřovatelství na naší fakultě (jakmile článek vyjde, zveřejníme ho) a mj. konstatovala: „Docent Neuwirth nás svými bohatými zkušenostmi, které získal i v zahraničí, neustále motivoval k rozvoji oboru ošetřovatelství, a to nejen ve vzdělávání, ale i ve výzkumné činnosti v oboru. Položení základů a další rozvoj vědecké činnosti v oboru na naší fakultě vedly k přípravě doktorského studijního programu v oboru ošetřovatelství, na kterém se pan docent rovněž aktivně podílel a následně byl školitelem i několika doktorandů. Další úspěch v tomto oboru, na" kterém pan docent měl také významný podíl, byla úspěšná akreditace habilitačního a profesorského řízení v oboru ošetřovatelství na Zdravotně sociální fakultě, tehdy jako jediné fakultě v České republice. Pro obor ošetřovatelství publikoval i několik celostátních učebnic, které byly dlouhou dobou základní odbornou literaturou pro tento obor,“ shrnula prof. Tóthová.

Svou vzpomínku uzavřela slovy: „V osobě docenta Neuwirtha jsme ztratili vynikajícího lékaře, vědce a učitele, ale také milého a přátelského člověka, který si svým nestranným a korektním jednáním získal respekt a uznání široké odborné veřejnosti. Sestry a další odborníci z oboru ošetřovatelství budou na něho vzpomínat s velkým vděkem, neboť bez jeho pomoci, zkušeností a cenných rad bychom takové výsledky na těžké cestě v prosazování a realizaci vysokoškolského vzdělávání sester nemohli dosáhnout. Docent Neuwirth pro nás bude navždy významnou autoritou, vědeckou i lidskou, jehož odborné a lidské kvality nás budou i v budoucnu motivovat k dalšímu rozvíjení cenného dědictví jeho pracovních výsledků na naší fakultě.“

Doc. MUDr. Jiří Neuwirth, CSc., je autorem a spoluautorem více než 150 časopiseckých prací, monografií a učebnic v oblasti klinické medicíny, geriatrie a ošetřovatelství. Společně s prof. Pacovským a doc. Staňkovou byl spoluzakladatelem koncepce vysokoškolského studia sester. V 90. letech 20. století zavedl model „ošetřovatelského lůžka“ jako nové formy následné lůžkové péče, který je nyní již rutinním typem následných lůžek současné lůžkové péče.

Čest jeho památce! Poslední rozloučení se bude konat v pátek 18. 2. 2022 od 15.15 hod. v krematoriu Motol v Praze.