Zkušenosti žen, které nedávno porodily, pomohou zlepšit péči o ženu v období těhotenství, při porodu a v šestinedělí

Součástí projektu nazvaného Multidisciplinární péče o ženu a dítě v období těhotenství, porodu a šestinedělí, který je řešen na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity ve spolupráci s vybranými nemocnicemi Jihočeského kraje, je také výzkumné šetření určené ženám, od jejichž posledního porodu uplynulo nejméně 6 týdnů a nejvíce 9 měsíců. Cílem je zjistit, jak ženy v Jihočeském kraji vnímají péči v průběhu těhotenství, porodu a v šestinedělí. Tým odborníků ze ZSF JU proto prosí ženy, které nedávno porodily v některé z jihočeských nemocnic, aby vyplnily dotazník a podělily o své zkušenosti s péčí během těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Dotazník je určený ženám, které jsou v období ukončeného šestého týdne po porodu až do ukončeného devátého měsíce po porodu. Je rozdělený na části týkající se těhotenství, porodu, šestinedělí a poslední část dotazníku mapuje psychický stav žen po porodu. „Vzhledem k tomu, že je dotazník zaměřený na tato tři období, je poměrně rozsáhlý. Přesto prosíme o jeho kompletní vyplnění. Dotazník má 137 otázek a není možné jej uložit jako rozpracovaný, proto velmi prosíme o jeho jednorázové vyplnění, které zabere cca 40 minut. Vaše názory jsou pro nás velmi důležité a i díky nim můžeme ovlivnit kvalitu poskytované péče. Uvědomujeme si, že poskytovaná péče souvisí i s Vaší spokojeností a s pozitivními, či negativními prožitky,“ zdůraznila hlavní řešitelka projektu PhDr. Drahomíra Filausová, Ph.D.

V dotazníku se objevují i otázky týkající se péče o novorozené dítě - o novorozence pečují dětské sestry, ale kompetence k této péči mají i porodní asistentky. Proto se v otázkách objevuje termín „personál pečující o dítě“, čímž jsou myšleny tyto dvě profese. Výzkumné šetření je anonymní a dobrovolné.  Tento výzkum probíhá za využití institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace Zdravotně sociální fakulty JU v rámci Interního multidisciplinárního výzkumného projektu č. MPŽD2021-001 s názvem „Multidisciplinární péče o ženu a dítě v období těhotenství, porodu a šestinedělí“. V týmu jsou porodní asistentky, dětské sestry, lékaři – porodníci i neonatolog, psycholožka i fyzioterapeutka. Projekt začal loni a potrvá do konce příštího roku.

Dotazník je ZDE: