Ústav humanitních studií v pomáhajících profesích

Sekce managementu a ekonomie

Charakteristika

Kdo jsme?

Sekce managementu a ekonomie zajišťuje napříč studijními programy výuku managementu, ekonomie, marketingu služeb a základů demografie v aplikované podobě do oblasti zdravotně sociální.  Podílí se na přípravě vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v nelékařských zdravotnických profesích a profesí v sociální práci ve veřejné správě ve všech jejích oblastech, tj. v oblasti sociálního zabezpečení, státní správy, veřejné správy a poradenství v sociálním zabezpečení.

Co děláme a pro koho?

Výuka základů ekonomie a managementu aplikovaná na zdravotně sociální oblast má ve studijních programech Zdravotně sociální fakulty od jejího počátku své pevné místo. Členové sekce prezentují výsledky výzkumné činnosti na přednáškách, seminářích a konferencích a publikují je v odborných časopisech.

Sekce se stala již v období, kdy její členové působili na Katedře právních oborů, řízení a ekonomiky, spoluorganizátorem pravidelné mezinárodní vědecké konference s názvem Lidská práva v proměnách času, kde kromě hlavní myšlenky související s šířením povědomí o lidských právech, společně s Nadačním fondem Zdravotně sociální fakulty, vytvářela platformu pro setkávání s odborníky a známými osobnostmi zabývajícími se současnými trendy v ekonomii zaměřenými na sociální oblast.

Proč existujeme?

Cílem naší činnosti je připravit erudovaného pracovníka s teoretickými znalostmi i praktickými dovednostmi, které vychází ze základních znalostí ekonomických vědních disciplín v aplikaci na zdravotně sociální oblast. Vzhledem k tomu, že na vedoucí pracovníky, kteří se pohybují v prostředí pomáhajících profesích jsou kladeny nemalé nároky, které na jedné straně souvisí s potřebnou znalostí odborné problematiky, na druhé straně však také se schopnostmi zvládat funkce manažera a zároveň dobrého hospodáře, se  cíl studia manažerských vědních disciplín mimo jiné soustřeďuje na znalosti z oblasti strategického řízení,  managementu kvality, projektového a procesního managementu, dále však rovněž z ekonomického hlediska na zvládnutí účelného hospodaření se svěřenými finančními prostředky a na dovednosti souvisejícími s využitím  nástrojů pro rozvoj zaměstnanců, společně  se znalostmi marketingu aplikovaného do oblasti zdravotně sociálních služeb.

Kam směřujeme?

Výuka manažerských a ekonomických vědních disciplín napříč studijními programy je zaměřena primárně k výkonu profesí ve zdravotní a v sociální sféře, což představuje zvládnutí problematiky řízení a financování těchto oblastí v souladu s koncepcí kontinuálního vzdělávání a průběžného implementování inovativních poznatků, které se stává prostředkem rozvoje dnešní znalostní společnosti.