Skip to main content

Kvalita života. Čas v nás

Klub absolventů univerzity třetího věku

Univerzita třetího věku (UTA) byla založena v roce 1972 na Univerzitě společenských věd v Toulouse. Zakladatel a tvůrce Pierre Vellas spatřoval v kontinuálním vzdělávání seniorů příspěvek ke zlepšení veřejného zdraví (santè publique), ve výzkumu zdravotní, sociální, ekonomické a právní problematiky starších lidí a v průběžné výchově těch, kteří se profesně seniory zabývají, její hlavní úkoly. Projekt měl značný úspěch a odezvu v Evropě, Americe, Oceánii i v Asii.

Historie českých univerzit třetího věku začíná v roce 1986. První univerzita třetího věku (U3V) se zrodila na Palackého univerzitě v Olomouci, následovala Univerzita Karlova v Praze a její Lékařská fakulta v Plzni. Na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byla ustavena v roce 1992 a její historie pokračuje do současnosti. V roce 1995 iniciovali první absolventi založení Klubu absolventů univerzity třetího věku.  


Studijní program

Plní úlohu kontinuálního celoživotního vzdělávání. Výuka probíhá formou fakultativních přednášek ve vybraných tematických blocích (zdravotním, sociálním, přírodovědném a   historickém) programu Čas v nás. Volba témat a jejich prezentace odpovídá odbornému zaměření fakulty i vzdělávacím zájmům účastníků, kteří se na výběru a zařazení do programu podílejí.


Základní a doporučená literatura

Literatura
  • Encyklopedie Českých Budějovic (2006). NEBE, 2. opravené a rozšířené vydání.
  • Čeledová, L. & Ševela, R. (2018). Člověk ve zdraví i v nemoci. Podpora zdraví a prevence nemocí ve stáří. Karolinum.
  • Hůlka Josef Antonín (1983). Církevní řády, bratrství a spolky v diecézi českobudějovické. Biskupská konsistoř.
  • Chvojka, J. (1992). Město pod Černou věží: vyprávění z historie Českých Budějovic. Actys.
  • Mailer Norman (1981). Oheň na Měsíci. Odeon.
  • Malina Jakub (2005). Staroměstský orloj. Eminent.

Místo konání kurzu

Přednášky Univerzity třetího věku Zdravotně-sociální fakulty JU probíhají v budově Teologické fakulty JU v Českých Budějovicích, Kněžská 8, v učebně č. 105 (1. poschodí) vždy v pátek od 9:00 do 12:00 hodin. Součástí výuky jsou vycházky s odborným programem.


Termíny výuky

11. 10.2024, 8. 11.2024, 6. 12.2024, 31. 1.2025, 28. 2.2024, 6. 3.2025, 28. 3.2025, 25. 4.2025, 30. 5.2025


Důležité informace

Pokyn k úhradě kurzovného obdržíte elektronicky emailem společně s variabilním symbolem.


Podání přihlášky: do 11. 10.2024


Přihláška do programu je na webových stránkách Zdravotně sociální fakulty- ZDE .

Vyplněnou přihlášku zašlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Přihlášku můžete předat paní Janě Řezáčové osobně.


Legenda: Podmínkou absolvování programu je 60% účast na přednáškách včetně vycházky za pamětihodnostmi města 1, 2. Program je ukončen závěrečnou rozpravou a hodnocením. 

Účastníci programu U3V jsou upozorněni, že se na ně v době výuky a době veškerých terénních akcích nevztahují práva a povinnosti ve vztahu k Jihočeské univerzitě vyplývající ze zákona č. 262/2008 Sb., zákoníku práce. Stvrzují svým podpisem, že přijímají odpovědnost za svou osobu.


Kvalita života. Čas v nás

Studijní program: Kvalita života. Čas v nás

Výuka (místo a čas): Přednášky se konají v prostorách Teologické fakulty JU v Českých Budějovicích v učebně 105 (1. poschodí) vždy v pátek od 9:00 do 12:00 hodin. Součástí výuky jsou vycházky za pamětihodnostmi města s odborným výkladem.

Odborný garant: doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc.

Lektoři: PhDr. Jiří Chvojka, Ing. Mgr. Renata Švestková, MUDr. Iveta Sukdolová, Mgr. Lumír Honzík, PhDr. Vlastimila Urbanová, PharmDr. Josef Suchopár

Zimní semestr

11. 10.2024- Kvalita života. Péče o zdraví v seniorském věku

Současný svět je světem překotných změn a nových pohledů na zdraví. Moderní medicína přestala oddělovat péči o tělo od péče o psychiku, včetně jeho sociálního kontextu. Dožíváme se vyššího věku a jsme déle aktivní. Jsme konfrontováni s potřebou ukotvení a srovnání si životních priorit. Stárnutí nás vystavuje novým životním výzvám. Jak si udržet dobré zdraví ve stáří?

Vyučující: MUDr. Iveta Sukdolová 


8. 11.2024- Dobrovolnictví seniorů.

Dobrovolnická činnost a její charakteristické znaky. Prosociální chování ve prospěch druhého, bez očekávání protislužby nebo odměny, podporující reciprocitu a nenarušující identitu jedince. Dobrovolnická služba. Zákon č. 198/2002 Sb. o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů (platnost od 1. 1.2003). Dobrovolnická činnost na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Vyučující: Ing. Mgr. Renata Švestková, Ph.D.


6. 12.2025- Českobudějovické osobnosti a zdejší čestní občané. Nečeská etnika v historii města.

Za 760 let existence města se do jeho dějin zapsalo mnoho lidí známých i neznámých. Zatímco jména jedněch vyslovujeme s úctou, jména druhých odvál čas (encyklopedie.c-budejovice.cz ). Češi a Němci v historii Českých Budějovic, významné osobnosti obou etnik (Jan Valerián Jirsík, Augustin Zátka – Wendelin Rziha, Josef Taschek), Židé, Romové a Bulhaři.  

 Vyučující: PhDr. Jiří Chvojka


31. 1.2025- Péče o duševní zdraví ve stáří  

Duševní zdraví zahrnuje emocionální, psychickou a sociální pohodu (wellbeing). Ovlivňuje, jak člověk přemýšlí, co cítí, jak zvládá stresové situace, překonává těžkosti a výzvy, které s sebou přináší stárnutí a stáří, jaký má vztah k druhým lidem. Významnou roli hraje zdravá sebeúcta a sebejistota. Věk není překážkou k udržení si dobrého zdraví a jasné mysli. Představíme osm jednoduchých pravidel, jak si zdraví ve stáří udržet. 

Vyučující: PhDr. Vlastimila Urbanová


28. 2.2025- Z paměti naší peněženky. Čím se u nás platilo

Přednáška umožní nahlédnout do historie papírových platidel a mincí (od roku 1918 do současnosti) jako zákonných platidel ČNB s nominální hodnotou v českých korunách, představit si, jaké byly ceny a mzdy, zmínit českobudějovickou mincovnu i největší naše i světové mincovní poklady.  Přednášku ilustrují ukázky papírových platidel a mincí. 

Vyučující: PhDr. Jiří Chvojka


6. 3.2025- Nevhodné kombinace rostlin s léky. Výběrová přednáška.

Lékové intervence. Léky a jejich kombinace se vším, co k životu potřebujeme, i nepotřebujeme. Změna očekávaných vlastností léčiva způsobená jiným léčivem, potravinou nebo jejími složkami, dietou, nápojem nebo doplňkem stravy. Důsledkem může být zvýšení nebo snížení (ztráta) účinku léčiva, výskyt nežádoucích účinků, případně i poškození zdraví.  

Vyučující: PharmDr. Josef Suchopár 


28. 3.2025- Petrini, kostel Panny Marie Růžencové

Petrini, historie kongregace Petrinů, první ryze české, mužské řeholní komunity v Českých Budějovicích sloužící jako azyl pro děti z chudých venkovských rodin a sídlo pro několik řemeslných dílen. Návštěva kostela Panny Marie Růžencové, památky novorománské architektury s výzdobou v tzv. beuronském uměleckém stylu v Čechách. 

Vyučující: PhDr. Jiří Chvojka


25. 4.2025- Pražský orloj

Astronomie a astronomická historie pražského orloje. Pražský orloj ve Starých pověstech českých, historie pražského staroměstského orloje. Představení orloje, jeho hlavních částí, astrolábu a figurální výzdoby (apoštolů, kostlivce, lakomce a dalších). Zbývají otázky k zodpovězení: Proč má pražský orloj takový význam? Co ukazuje astroláb? Jak fungoval staročeský čas a proč mají babylónské hodiny nestejnou délku? A další zajímavosti.

Vyučující: Lumír Honzík, emeritní pracovník Hvězdárny a planetária v Plzni a Rokycanech  


30. 5.2025 Oheň na Měsíci

Kosmonautika, přistání prvních lidí na Měsíci. Počátky kosmonautiky v období 2. světové války, první výpravy do kosmu v období tzv. studené války. Prudký rozvoj raketové vědy a techniky v 70. letech minulého století, poslední výprava na Měsíc. Tajný závod mezi dvěma tehdejšími rivaly USA a SSSR. Přednášku ilustruje bohatý obrazový materiál. 

Vyučující: Lumír Honzík, emeritní pracovník Hvězdárny a planetária v Plzni a Rokycanech


Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1