Šumava známá a neznámá. Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál
Unikátní vodní dílo, které ve své době (krátce po založení železnice z Českých Budějovic do Lince) právem platilo téměř za další div světa: Přes vodní předěl se plavilo po kanálu z povodí Vltavy k Dunaji a tím i do Vídně dřevo!
Myšlenku spojit Vltavu a Dunaj, dvě řeky tekoucí do rozdílných moří (z poloviny 14. století), se podařilo uskutečnit až koncem 18. století. Za účelem dopravy dříví z dosud nevyužívaných a nepřístupných lesů pohraničních jihočeských hor byl vybudován Schwarzenberský plavební kanál (1779 - 1821). „Dílo, skrze něž byly nedozírné lesy vyrvány zkáze a poskytnuty spotřebě veřejnosti, pustiny přeměněny v obdělanou krajinu, zalidněny a mnoha chudým rodinám opatřeno bylo zaměstnání a živobytí“: Arnošt Mayer, 1830.
Studijní program
Představuje Schwarzenberský plavební kanál v zrcadle historických dokumentů a v současnosti. Je dvoustupňový.
První část programu tvoří cyklus přednášek z historie plavby dříví na Šumavě, z historie a současnosti Schwarzenberského plavebního kanálu a dalších plavebních zařízení na české, rakouské a bavorské straně Šumavy. Zvláštní pozornost náleží Josefu Rosenauerovi, tvůrci Schwarzenberského kanálu a plavebnímu řediteli.
Místo konání kurzu
Přednášky se konají na Zdravotně sociální fakultě JU v Českých Budějovicích, J. Boreckého 27, v sále A (1. poschodí) vždy v úterý od 9:20 do 12:00 hodin.
Termíny výuky
Přednášky: 14. 1. 2025, 4. 2. 2025, 25. 2. 2025, 18. 3. 2025, 8. 4. 2025.
Terénní výuka: 22. 4. 2025, 6. 5. 2025, 20. 5. 2005, 3. 6. 2025, 17. 6. 2025.
Důležité informace
Kurzovné: 1000,-Kč/semestr
Vyčkejte na výzvu k úhradě kurzovného. Pokyn k úhradě kurzovného zvlášť obdržíte elektronicky emailem spolu s Vaším variabilním symbolem.
Minimální počet účastníků pro zahájení programu: 30
Podání přihlášky (pro přednášky): do 30. 12.2024
Podání přihlášky pro navazující program (pro terénní výuku): do 10. 4.2025
Navazující program (druhá část výuky) probíhá v rámci terénní výuky na Šumavě, na povodí Dunaje (Schwarzenberský plavební kanál neznámý), na území Národního parku Šumava, v Rakousku a na bavorské straně Šumavy včetně Wimmerova kanálu a dalších plavebních zařízení.
Přihláška do programu je na webových stránkách Zdravotně sociální fakulty- ZDE .
Vyplněnou přihlášku odesílejte na adresu
Závěrečné hodnocení programu. Kolokvium, předání osvědčení o absolvování programu a diplomu plavce dříví.
Garantem „šumavského bloku“ a průvodcem putování po stopách Schwarzenberského plavebního kanálu a plavebních zařízení na české a rakouské straně Novohradských hor je Ing. Hynek Hladík. Program uzavírá „Setkání na Schwarzenberském plavebním kanálu s tradicí“, praktická zkouška z plavení dříví na potoce Ježová/Iglbach, slavnostní předání osvědčení o absolvování programu „Šumava známá a neznámá. Schwarzenberský plavební kanál“ a diplomu plavce dříví.
Schwarzenberský plavební kanál, 1. část programu
Studijní program: Šumava známá a neznámá. Schwarzenberský plavební kanál, 1. část
Výuka 1. semestr: Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice, J. Boreckého 27, objekt Vltava, sál A, G, úterý od 9:20 do 12:00 hodin.
Odborný garant programu a vyučující: Ing. Hynek Hladík- plavební ředitel
Schwarzenberský plavební kanál, terénní výuka, 2. část programu
Studijní program: Šumava známá a neznámá. Schwarzenberský plavební kanál, 2. část
Terénní výuka: Šumava - Schwarzenberský plavební kanál
Odborný garant programu a vyučující: Ing. Hynek Hladík- plavební ředitel, Heinrich Verlinger, Ing. Michael Haug
Harmonogram přednášek
14.1.2025- Zápis do studijního programu. Úvod do studia.
Historie plavení dříví na jihovýchodní straně Šumavy
4.2.2025- Josef Rosenauer
Život a dílo, historické prameny, fotodokumentace
25.2.2025- Schwarzenberský plavební kanál v zrcadle historických dokumentů
18.3.2025- Současnost Schwarzenberského plavebního kanálu
8.4.2025- Další plavební zařízení na české, bavorské a rakouské straně Šumavy
Závěrečné hodnocení 1. části programu, kolokvium.
Harmonogram terénní výuky
22. 4. 2025- Schwarzenberský plavební kanál neznámý (na povodí Dunaje), Růžový Vrch (U Korandy), Morau/ St. Oswald bei Haslach /Unterurasch/ Sonnenwald/Zvonková
Pochůzka podél Schwarzenberského kanálu v oblasti hlavního evropského rozvodí. První zkušební úsek mezi bývalou osadou Růžový Vrch/Rosenhügel a hraničním potokem Ježová/Iglbach a zpět po zpevněné prašné cestě po rovině cca 3,6 km s malou ukázkou plavení dříví. Pokračování pochůzky od Rosenhügelu po Unterurasch (Schwarzenberský plavební kanál neznámý v povodí Dunaje) volně terénem místy vlhkém (pevná obuv nutná) asi 5,1 km. Závěrečná pochůzka Sonnenwald – Zadní Zvonková po zpevněné prašné cestě 2,0 km.
6.5.2025- Schwarzenberský plavební kanál na území Národního parku Šumava, Jelení Vrchy – U Jiráčka, resp. křižovatka Nové Chalupy
Plavební tunel na Jeleních Vrších, expozice KANÁL EXPO. Pochůzka podél Schwarzenberského kanálu z Jeleních Vrchů k Rosenauerově kapličce, na Jezerní smyk, akvadukt a Želnavský smyk. Délka trasy: celkem 12,0 km po zpevněné prašné cestě po rovině.
20.5.2025- Schwarzenberský plavební kanál v Rakousku (na povodí Vltavy), Aigen - Schlägl – Diendorf – Sonnenwald
Prohlídka expozice Kultur. Gut. Oberes Mühlviertel v Stiftsmeierhofu a klášterního muzea (cena vstupného bude předjednána), dále přejezd do Oberhaagu, pokračování pěšky do Sonnenwaldu asi 8 km.
6.3.2025- Wimmerův kanál
Komentovaná prohlídka části plavebního kanálu (Heinrich Vierlinge) postaveného za účelem přepravy dříví vytěženého v horních částech Šumavy mimo území Bavorska v dolní části řeky Ilz.
17.6.2025- Další plavební zařízení na bavorské straně Šumavy
Plavení dříví na bavorské straně Šumavy východně od Luzného, povodí potoků Resbach, Saussbach a řeky Ilz. Mauth – St. Oswald – Pasov, Mauth – Rersbach (Černý potok) – Teufelsklasuse (plavební nádrž) – St. Oswald (Waldgeschichtliches Museum.)
Závěrečné hodnocení programu. Kolokvium, předání osvědčení o absolvování programu a diplomu plavce dříví.