Rozmluvy nad archivními prameny

Archivy ochraňují ve svých regálech dlouhé kilometry písemností, z nichž se zájemce může dozvědět mnoho zajímavého a důležitého o svém kraji, obci, domě, ale také o svých předcích. Není to jen mrtvá minulost. Historie našeho domova nás obklopuje a formuje na každém kroku a krev předků se slévá v našich žilách spolu s jejich dobrými i špatnými vlastnostmi. Archivy skrývají mnohá poučení a čím lépe se v nich dokážeme orientovat, tím obsáhlejšími a hlubšími vědomostmi nás odmění.
Studijní program
V přednáškovém cyklu představí odborní pracovníci jihočeských archivů jednotlivé typy písemných pramenů a fondů a seznámí je se svými zkušenostmi. Zastaví se nad ukázkami starých (ale i novějších) písemností a budou se zamýšlet nad jejich významem v době vzniku i jejich přínosem pro současného badatele.
Základní a doporučená literatura
Oborová periodika:
- Archivní časopis – vychází od 1951.
- Archivum Trebonense – periodikum Státního oblastního archivu v Třeboni, č. 1–16.
- Formy a proměny diplomatické produkce v novověku – sborník z konferencí, č. I–III.
- Sborník archivních prací – vychází od 1951.
Publikace a studie:
- HANESCH, Josef: Poznámky k schwarzenberské archivní reformě na panství orlickém. Archivum Trebonense, 4, 1976, s. 88–99.
HLAVÁČEK, Ivan – KAŠPAR, Jaroslav – NOVÝ, Rostislav: Vademecum pomocných věd historických. Jinočany 2002. - HLEDÍKOVÁ, Zdeňka – JANÁK, Jan – DOBEŠ, Jan: Dějiny správy v českých zemích. Od počátků státu po současnost. Praha 2007 (2. vyd.).
- MYŠKA, Milan – ZÁŘICKÝ, Aleš a kolektiv: Prameny k hospodářským a sociálním dějinám novověku 1. a 2. díl. Ostrava 2008 a 2010.
- RAMEŠ, Václav: Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha 2005.
- RAMEŠ, Václav – KOLDA, Vlastimil (edd.): Poklady minulosti – jihočeské archivy. Littera scriipta manet. Třeboň 2011.
- VOLF, Miloslav – HAAS, Antonín (edd.): Archivní příručka. Sborník přednášek o archivní praxi. Praha 1948.
ZÁLOHA, Jiří: Několik poznámek ke vzniku a k zásadám pořádacím pořádacího systému vrchnostenských fondů schwarzenberské provenience. Sborník archivních prací, 26, 1976, s. 341–366.
Místo konání kurzu
Přednášky se konají ve Státním okresním archivu v Českých Budějovicích, Rudolfovská 40 vždy v úterý od 9:00 do 12:00 hodin v badatelně archivu. Součástí výuky jsou volitelné a výběrové přednášky externích odborníků.
Termíny výuky
25. 2.2025, 11. 3.2025, 25. 3.2025, 8. 4.2025, 22. 4.2025, 6. 5.2025, 20. 5.2025, 10. 5.2025.
Důležité informace
Kurzovné: 1000-Kč
Vyčkejte na výzvu k úhradě kurzovného. Pokyn k úhradě kurzovného zvlášť obdržíte elektronicky emailem spolu s Vaším variabilním symbolem.
Podání přihlášky: do 31. 1. 2025
Počet účastníků je limitován (40 účastníků).
Přihláška do programu je na webových stránkách Zdravotně sociální fakulty- ZDE .
Vyplněnou přihlášku odesílejte na adresu
Legenda:
Podmínkou absolvování kurzu je 80% účast na přednáškách včetně terénní výuky, kurz uzavírá kolokvium, rozprava a hodnocení programu.
Terénní výuka:
ČR – Státní oblastní archiv v Třeboni
Státní okresní archiv České Budějovice
Rudolfovská 40, 370 01 České Budějovice
Účastníci programu U3V jsou upozorněni, že se na ně v době výuky a době veškerých terénních akcích nevztahují práva a povinnosti ve vztahu k Jihočeské univerzitě vyplývající ze zákona č. 262/2008 Sb., zákoníku práce. Stvrzují svým podpisem, že přijímají odpovědnost za svou osobu.
Rozmluvy nad archivními prameny
Studijní program: Rozmluvy nad archivními prameny
Výuka (místo a čas): Státní okresní archiv v Českých Budějovicích, Rudolfovská 40, badatelna, úterý od 9:00 do 12:00 hodin.
Odborný garant kurzu: PhDr. Daniel Kovář
Lektoři: PhDr. Daniel Kovář, PhDr. Michal Morawetz, Ph.D., PhDr. Aleš František Plávek, Mgr. Tomáš Hunčovský, Ph.D., PhDr. Jiří Cukr, PhDr. Pavel Holub, Ph.D., PhDr. Helena Adamcová
25. 2.2025
Třeboňský archiv je zpřístupněný a badatelsky využívaný 200 let. Jeden z jeho prvních badatelů, historik František Palacký, považoval hodnotu dochovaných archiválií za "poklad na světě jediný".
Vyučující: PhDr. Michal Morawetz, Ph.D.
11. 3.2025- Pozemkové knihy a způsoby evidence nemovitostí v minulosti.
Jak bývala písemně zajištěna držba majetku měšťanů i poddaných? Kde záznamy hledat a co lze z pozemkových knih vyčíst mezi řádky o životě našich předků?
Vyučující: PhDr. Daniel Kovář
25. 3.2025-
Písemná produkce vrchnostenských úřadů se s přibývajícím časem stávala enormní. Zahrnovala totiž rozmanitou řadu agend, jíž bylo nutné smysluplně třídit. Ve schwarzenberských archivech proto vznikl ukládací systém, který odráží strukturu těchto agend, respektuje ji a je funkční již více než dvě staletí.
Vyučující: PhDr. Aleš František Plávek
8. 4.2025-
Mezi nejznámější církevní prameny patří bezesporu matriky. Klášterní a farní archivy však v minulosti uchovávaly celou řadu zajímavých písemností, které nám umožňují detailně poznat život našich předků. V přednášce se na tyto prameny podíváme nejen optikou těch, kdo je tvořili, ale i těch, o nichž hovořily.
Vyučující: Mgr. Tomáš Hunčovský, Ph.D.
22. 4.2025-
Představíme si všechny možné typy kronik a pamětních knih, přičemž hlavní zřetel bude věnován vývoji obecního kronikářství (včetně digitalizace).
Vyučující: PhDr. Jiří Cukr
6. 5.2025-
Zdánlivě nezáživné úřední dokumenty jsou ve skutečnosti širokým zdrojem poznání každodenního života za Rakousko-Uherska a první republiky.
Vyučující: PhDr. Pavel Holub, Ph.D.
20. 5.2025-
Archivní dokumenty 20. století a jejich výpověď o životě člověka od narození do stáří.
Vyučující: PhDr. Helena Adamcová