Skip to main content

Jižní Čechy aristokratické. Šlechtické rody jižních Čech

Český Krumlov

Jižní Čechy byly od středověku osídleny řadou šlechtických rodů a protkány sítí šlechtických sídel. Po staletí proměňovaly jihočeskou krajinu, budovaly svá panství, spravovaly je s péčí řádných hospodářů a svou pílí tvořily hodnoty, jež přetrvaly po staletí. K historicky nejvýznamnějším rodům patří Vítkovci, Rožmberkové, Eggenbergové a Schwarzenbergové. Nesmazatelný otisk v jihočeských dějinách zanechávají páni z Hradce, Slavaté, Černíni a Bavoři, nižší šlechtické rody, jako Kocové z Dobrše či Malovcové z Malovic, ale i novodobí šlechtici Hardtmuthové a další podnikatelé a průmyslníciv 19. století.      


Studijní program

V historii jižních Čech zaujímají šlechtické rody významné místo. V prvním semestru zmíníme jejich zrod a význam. Představíme Vítkovce, Rožmberky jako nejmocnější (jiho)český šlechtický rod středověku a renesance a následovníky pány z Hradce. Připomeneme jejich odkaz a dochované kulturní movité i nemovité dědictví. Navštívíme Státní hrad a zámek Český Krumlov (v období posledních Rožmberků reprezentativní rezidenci), seznámíme se s unikátními sbírkami českokrumlovského hradu a zámku ve správě Národního památkového ústavu. Přidáme „Příběh hledání“ odpovědi na otázky týkající se pohřebiště posledních Rožmberků a přednášku „Hvězdy a růže aneb Hvězdářství za časů posledních Rožmberků“. 


Základní a doporučená literatura

Literatura
  • Bůžek, V. (1997). Dvory velmožů s erbem růže: všední a sváteční dny posledních Rožmberků a pánů
  • z Hradce. Mladá fronta.
  • Bůžek, V., Vybíral, Z., Král, P., Hrdlička, J. (2002). Věk urozených. Šlechta v českých zemích na počátku novověku. Paseka.
  • Hajná, M. (2016) Šaty chodicí. Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku. NPÚ.
  • Halada, J. (1992) Lexikon české šlechty. I. Akropolis.
  • Halada, J. (1993) Lexikon české šlechty. II. Akropolis.
  • Halada, J. (1994) Lexikon české šlechty. III. Akropolis.
  • Halada, J. (1999) Lexikon české šlechty. Akropolis.
  • Juřík, P. (2010). Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů. Libri.
  • Juřík, P. (2021). Encyklopedie šlechtických rodů. Universum.
  • Juřík, P. (2020). Rožmberkové. První po českém králi. Universum.
  • Kneblová, H. (2022) Šlechta v českých zemích. Aristokracie od středověku po současnost. Brána.
  • Kneblová, H. (2024) Šlechta v českých zemích. Aristokracie od středověku po současnost. II. díl. Brána.
  • Kubíková, A. (2005) Rožmberské kroniky. Krátký a sumovní výtah od Václava Březana. Veduta
  • Pánek, J. (1989) Poslední Rožmberkové. Velmoži české renesance. Panorama.
  • Šindelář, J. (2022) Rožmberská hrobka. Příběh hledání. Naše historie.

Místo konání kurzu

Přednášky se konají v Českých Budějovicích v budově Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity na adrese J. Boreckého 1167/27 v posluchárně A (1. patro) vždy ve čtvrtek od 9:00 do 12:00 hodin. Součástí programu je terénní výuka (Český Krumlov), volitelné a výběrové přednášky externích odborníků.


Termíny výuky

25. 9. 2025, 16. 10.2025, 13. 11. 2025, 27. 11. 2025, 11. 12. 2025, 8. 1. 2026, 22. 1. 2026


Důležité informace

Kurzovné: 1000-Kč

Vyčkejte na výzvu k úhradě kurzovného. Pokyn k úhradě kurzovného zvlášť obdržíte elektronicky emailem spolu s Vaším variabilním symbolem.


Podání přihlášky: do 10. 9. 2025


Přihláška je uložena na webových stránkách Zdravotně sociální fakulty JU v Českých Budějovicích www.zsf.jcu.cz.

Vyplněnou přihlášku zašlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..


Legenda: Podmínkou absolvování kurzu je 80% účast na přednáškách včetně terénní výuky, uzavření kurzu rozpravou a hodnocením.

Účastníci programu U3V jsou upozorněni, že se na ně v době výuky a době veškerých terénních akcích nevztahují práva a povinnosti ve vztahu k Jihočeské univerzitě vyplývající ze zákona č. 262/2008 Sb., zákoníku práce. Stvrzují svým podpisem, že přijímají odpovědnost za svou osobu.


Jižní Čechy aristokratické. Šlechtické rody jižních Čech.

Jižní Čechy aristokratické. Šlechtické rody jižních Čech

Výuka: Zdravotně sociální fakulta JU v Českých Budějovicích, J. Boreckého 1167/27, posluchárna A

(1. patro) vždy ve čtvrtek od 9:20 do 12:00 hodin.  Součástí programu je terénní výuka (Český Krumlov 16. 10.2025).


Odborný garant a přednášející:

Mgr. Helena Chrastinová, Mgr. Anna Kubíková, PhDr. Pavel Savko, Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., Mgr. Milena Hajná, Ph.D., M.A., Ing. Jana Tichá, Ing. Jiří Šindelář, doc. PhDr. Josef Hrdlička, Ph.D.

Přednášky

25. 9.2025- Zrod a význam jihočeských šlechtických rodů.

Šlechta jako feudální společenská vrstva, nižší a vyšší (vysoká) šlechta, šlechtický inkolát, stručný vývoj jihočeské šlechty v průběhu staletí – spolupráce s králem či vzdor králi, snahy o kodifikaci šlechtických práv atp. Vznik šlechtického dominia na jihu Čech. Vítkovci a významní Rožmberkové.

Vyučující: Mgr. Helena Chrastinová, Mgr. Anna Kubíková, Státní oblastní archiv Třeboň


16. 10.2025- Stavebně historický vývoj českokrumlovské rezidence.

Státní hrad a zámek Český Krumlov. Jeden z nejrozsáhlejších památkových areálů na území České republiky prohlášený spolu s gotickým farním kostelem sv. Víta národní kulturní památkou. Budovaný a přestavovaný od 13. do 19. století. V období posledních Rožmberků mělo sídlo podobu reprezentativní rezidence v mnoha aspektech výjimečné. V současnosti ji od městské části Latrán směrem vzhůru po skalním hřbetu tvoří 5 nádvoří s celkovým počtem 41 budov. V souboru staveb jsou zastoupeny obytné a reprezentativní hradní a zámecké budovy, objekty hospodářsko-technického charakteru i obytné a měšťanské domy.

Vyučující: PhDr. Pavel Slavko, kastelán zámku Český Krumlov


13. 11. 2025- Rožmberské dědictví ve správě Národního památkového ústavu.

Rožmberkové jako jeden z nejmocnějších jihočeských rodů vybudovali řadu hradů a zámků dochovaných do dnešních dnů. Díky všestranně odborné a dlouhodobé správě Národního památkového ústavu je dochován movitý i nemovitý majetek, architektonické klenoty a ukázky stavebního umu, restaurovaný mobiliář i početné soubory předmětů pro každodenní i sváteční použití. 

 

Vyučující: Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice


27. 11.2025- Šaty mluvicí – pohled nejen do rožmberské garderoby.

V průběhu v 16. – 18. století se měnily způsoby oblékání nejen v širším rámci životního běhu. Způsoby odívání mužů, žen a dětí z rožmberského rodu a dalších aristokratických rodin měly pro různé příležitosti svá pravidla. Od narození, přes namlouvání, svatbu a jiné společenské události, narození dětí až po úmrtí a pohřeb se příslušníci aristokratických rodů oblékali do šatů s řadou doplňků, jejichž konkrétní podoba byla dána nejen dobovou módou, ale potřebou komunikace prostřednictvím oděvu

Vyučující: Mgr. Milena Hajná, Ph.D., M.A., Národní památkový ústav České Budějovice


11. 12.2025- Hvězdy a růže aneb Hvězdářství za časů posledních Rožmberků.

Doba posledních Rožmberků patří k nejvýznamnějším obdobím rozvoje astronomie v Čechách i střední Evropě. Proslulí učenci působili jak na císařském dvoře Rudolfa II., tak na dvorech rožmberských velmožů. Např. Johannes Kepler, německý astronom a objevitel zákonů nebeské mechaniky, dedikoval jeden ze svých spisů na téma hvězdopravectví Petru Vokovi z Rožmberka. Hostem Petra Voka byl i Keplerův předchůdce Tycho Brahe. Anglický učenec John Dee, působící na dvoře Viléma z Rožmberka a   prezentovaný většinou jako alchymista, byl význačným matematikem. Rožmberská kunstkomora ukrývala pozoruhodné vědecké přístroje včetně výrobků císařského dodavatele Erasma Habermela.

 

Vyučující: Ing. Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti


8. 1. 2026- Rožmberská hrobka. Příběh hledání.

Historikové dlouhodobě zkoumají pohřebiště posledních Rožmberků. Uzavřené nepřístupné podzemní hrobky posledních Rožmberků v České republice zkoumají moderními metodami. Výsledky přinášejí nejen cenné poznatky, ale i skutečné a prokazatelné doklady zvládnutého uměleckého řemesla např. ve výzdobě cínového sarkofágu Petra Voka z Rožmberka i skutečného rožmberského zlata.

 

Vyučující: Ing. Jiří Šindelář, geofyzik Archeologický ústav AV


22. 1.2026- Páni z Hradce              

Páni z Hradce, původ a erb starého českého šlechtického rodu. Rožmberská legenda o dělení růží, snahy o rozšíření rodových držav. Adam I. z Hradce a další významní příslušníci rodu a jejich počiny, dominium pánů z Hradce. Hlavní směry hospodářského podnikání, přiblížení diplomatické a politické činnosti. Proměny rezidence pánů z Hradce. Vhled do každodenního života, ukázky z dobových pramenů a výběr z korespondence příslušníků rodu.  

Vyučující: doc. PhDr. Josef Hrdlička, Ph.D., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filosofická fakulta.  


Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1