Jižní Čechy aristokratické. Šlechtické rody jižních Čech



Český Krumlov
Jižní Čechy byly od středověku osídleny řadou šlechtických rodů a protkány sítí šlechtických sídel. Po staletí proměňovaly jihočeskou krajinu, budovaly svá panství, spravovaly je s péčí řádných hospodářů a svou pílí tvořily hodnoty, jež přetrvaly po staletí. K historicky nejvýznamnějším rodům patří Vítkovci, Rožmberkové, Eggenbergové a Schwarzenbergové. Nesmazatelný otisk v jihočeských dějinách zanechávají páni z Hradce, Slavaté, Černíni a Bavoři, nižší šlechtické rody, jako Kocové z Dobrše či Malovcové z Malovic, ale i novodobí šlechtici Hardtmuthové a další podnikatelé a průmyslníciv 19. století.
Studijní program
V historii jižních Čech zaujímají šlechtické rody významné místo. V prvním semestru zmíníme jejich zrod a význam. Představíme Vítkovce, Rožmberky jako nejmocnější (jiho)český šlechtický rod středověku a renesance a následovníky pány z Hradce. Připomeneme jejich odkaz a dochované kulturní movité i nemovité dědictví. Navštívíme Státní hrad a zámek Český Krumlov (v období posledních Rožmberků reprezentativní rezidenci), seznámíme se s unikátními sbírkami českokrumlovského hradu a zámku ve správě Národního památkového ústavu. Přidáme „Příběh hledání“ odpovědi na otázky týkající se pohřebiště posledních Rožmberků a přednášku „Hvězdy a růže aneb Hvězdářství za časů posledních Rožmberků“.
Základní a doporučená literatura
- Bůžek, V. (1997). Dvory velmožů s erbem růže: všední a sváteční dny posledních Rožmberků a pánů
- z Hradce. Mladá fronta.
- Bůžek, V., Vybíral, Z., Král, P., Hrdlička, J. (2002). Věk urozených. Šlechta v českých zemích na počátku novověku. Paseka.
- Hajná, M. (2016) Šaty chodicí. Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku. NPÚ.
- Halada, J. (1992) Lexikon české šlechty. I. Akropolis.
- Halada, J. (1993) Lexikon české šlechty. II. Akropolis.
- Halada, J. (1994) Lexikon české šlechty. III. Akropolis.
- Halada, J. (1999) Lexikon české šlechty. Akropolis.
- Juřík, P. (2010). Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů. Libri.
- Juřík, P. (2021). Encyklopedie šlechtických rodů. Universum.
- Juřík, P. (2020). Rožmberkové. První po českém králi. Universum.
- Kneblová, H. (2022) Šlechta v českých zemích. Aristokracie od středověku po současnost. Brána.
- Kneblová, H. (2024) Šlechta v českých zemích. Aristokracie od středověku po současnost. II. díl. Brána.
- Kubíková, A. (2005) Rožmberské kroniky. Krátký a sumovní výtah od Václava Březana. Veduta
- Pánek, J. (1989) Poslední Rožmberkové. Velmoži české renesance. Panorama.
- Šindelář, J. (2022) Rožmberská hrobka. Příběh hledání. Naše historie.
Místo konání kurzu
Přednášky se konají v Českých Budějovicích v budově Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity na adrese J. Boreckého 1167/27 v posluchárně A (1. patro) vždy ve čtvrtek od 9:00 do 12:00 hodin. Součástí programu je terénní výuka (Český Krumlov), volitelné a výběrové přednášky externích odborníků.
Termíny výuky
25. 9. 2025, 16. 10.2025, 13. 11. 2025, 27. 11. 2025, 11. 12. 2025, 8. 1. 2026, 22. 1. 2026
Důležité informace
Kurzovné: 1000-Kč
Vyčkejte na výzvu k úhradě kurzovného. Pokyn k úhradě kurzovného zvlášť obdržíte elektronicky emailem spolu s Vaším variabilním symbolem.
Podání přihlášky: do 10. 9. 2025
Přihláška je uložena na webových stránkách Zdravotně sociální fakulty JU v Českých Budějovicích www.zsf.jcu.cz.
Vyplněnou přihlášku zašlete na adresu
Legenda: Podmínkou absolvování kurzu je 80% účast na přednáškách včetně terénní výuky, uzavření kurzu rozpravou a hodnocením.
Účastníci programu U3V jsou upozorněni, že se na ně v době výuky a době veškerých terénních akcích nevztahují práva a povinnosti ve vztahu k Jihočeské univerzitě vyplývající ze zákona č. 262/2008 Sb., zákoníku práce. Stvrzují svým podpisem, že přijímají odpovědnost za svou osobu.
Jižní Čechy aristokratické. Šlechtické rody jižních Čech.
Jižní Čechy aristokratické. Šlechtické rody jižních Čech
Výuka: Zdravotně sociální fakulta JU v Českých Budějovicích, J. Boreckého 1167/27, posluchárna A
(1. patro) vždy ve čtvrtek od 9:20 do 12:00 hodin. Součástí programu je terénní výuka (Český Krumlov 16. 10.2025).
Odborný garant a přednášející:
Mgr. Helena Chrastinová, Mgr. Anna Kubíková, PhDr. Pavel Savko, Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., Mgr. Milena Hajná, Ph.D., M.A., Ing. Jana Tichá, Ing. Jiří Šindelář, doc. PhDr. Josef Hrdlička, Ph.D.
25. 9.2025-
Šlechta jako feudální společenská vrstva, nižší a vyšší (vysoká) šlechta, šlechtický inkolát, stručný vývoj
Vyučující: Mgr. Helena Chrastinová, Mgr. Anna Kubíková, Státní oblastní archiv Třeboň
16. 10.2025-
Státní hrad a zámek Český Krumlov. Jeden z nejrozsáhlejších památkových areálů na území České republiky prohlášený spolu s gotickým farním kostelem sv. Víta národní kulturní památkou. Budovaný a přestavovaný od 13. do 19. století. V období posledních Rožmberků mělo sídlo podobu reprezentativní
Vyučující: PhDr. Pavel Slavko, kastelán zámku Český Krumlov
13. 11. 2025-
Rožmberkové jako jeden z nejmocnějších jihočeských rodů vybudovali řadu hradů a zámků dochovaných do dnešních dnů. Díky všestranně odborné a dlouhodobé správě Národního památkového ústavu je dochován movitý i nemovitý majetek, architektonické klenoty a ukázky stavebního umu, restaurovaný mobiliář i početné soubory předmětů pro každodenní i sváteční použití.
Vyučující: Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice
27. 11.2025-
V průběhu v 16. – 18. století se měnily způsoby oblékání nejen v širším rámci životního běhu. Způsoby odívání mužů, žen a dětí z rožmberského rodu a dalších aristokratických rodin měly pro různé příležitosti svá pravidla. Od narození, přes namlouvání, svatbu a jiné společenské události, narození dětí až po úmrtí a pohřeb se příslušníci aristokratických rodů oblékali do šatů s řadou doplňků, jejichž konkrétní podoba byla dána nejen dobovou módou, ale potřebou komunikace prostřednictvím oděvu
Vyučující: Mgr. Milena Hajná, Ph.D., M.A., Národní památkový ústav České Budějovice
11. 12.2025- Hvězdy a růže aneb Hvězdářství za časů posledních Rožmberků.
Doba posledních Rožmberků patří k nejvýznamnějším obdobím rozvoje astronomie v Čechách i střední Evropě. Proslulí učenci působili jak na císařském dvoře Rudolfa II., tak na dvorech rožmberských velmožů. Např. Johannes Kepler, německý astronom a objevitel zákonů nebeské mechaniky, dedikoval jeden ze svých spisů na téma hvězdopravectví Petru Vokovi z Rožmberka. Hostem Petra Voka byl i Keplerův předchůdce Tycho Brahe. Anglický učenec John Dee, působící na dvoře Viléma z Rožmberka a prezentovaný většinou jako alchymista, byl význačným matematikem. Rožmberská kunstkomora ukrývala pozoruhodné vědecké přístroje včetně výrobků císařského dodavatele Erasma Habermela.
Vyučující: Ing. Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti
8. 1. 2026-
Historikové dlouhodobě zkoumají pohřebiště posledních Rožmberků. Uzavřené nepřístupné podzemní hrobky posledních Rožmberků v České republice zkoumají moderními metodami. Výsledky přinášejí nejen cenné poznatky, ale i skutečné a prokazatelné doklady zvládnutého uměleckého řemesla např. ve výzdobě cínového sarkofágu Petra Voka z Rožmberka i skutečného rožmberského zlata.
Vyučující: Ing. Jiří Šindelář, geofyzik Archeologický ústav AV
22. 1.2026- Páni z Hradce
Páni z Hradce, původ a erb starého českého šlechtického rodu. Rožmberská legenda o dělení růží, snahy o rozšíření rodových držav. Adam I. z Hradce a další významní příslušníci rodu a jejich počiny, dominium pánů z Hradce. Hlavní směry hospodářského podnikání, přiblížení diplomatické a politické činnosti. Proměny rezidence pánů z Hradce. Vhled do každodenního života, ukázky z dobových pramenů a výběr z korespondence příslušníků rodu.
Vyučující: doc. PhDr. Josef Hrdlička, Ph.D., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filosofická fakulta.