THOMAS GALLISTL * ČESKOKRUMLOVSKO NA POČÁTKU 20. STOLETÍ


THOMAS GALLISTL * ČESKOKRUMLOVSKO NA POČÁTKU 20. STOLETÍ
Českokrumlovsko na počátku 20. století je pozměněný název původně německé knihy vlastivědného pracovníka a učitele Thomase Gallistla, nazvané v obou svých vydáních z let 1887 a 1903 Heimatskunde des Politischen Bezirkes Krummau. Když tehdy vycházela, naplňovala touhu širokých vrstev společnosti po poznání své vlasti. Řečí převyprávěných a zhutněných přírodovědných a historických studií, příběhů a pověstí, ale také statistik a čísel dokazujících úspěchy své doby představila někdejší Krumlovsko typem literatury, jež na přelomu 19. a 20. století pokrývala značnou část tehdejšího Českého království.
Vlivem dějinných událostí v průběhu 20. století dostala tato nenáročná vlastivědná práce podstatně jiný rozměr. Po sto dvaceti letech od posledního německého vydání nabízí český překlad cenné srovnání a nutí k zamyšlení: kam kráčela tehdejší společnost na malém území jižních Čech, jaká byla její sebereflexe, kam měla namířeno a kam dospěly do současnosti další generace. K pochopení tehdejších reálií důvěrně známým generacím žijícím na přelomu 19. a 20. století a recepci díla dnešním čtenářem byly do českého překladu nově přidány dvě kapitoly a text opatřen poznámkovým aparátem Jindřicha Špinara (úvod, ediční poznámka, poznatkový aparát, aktualizovaný rejstřík), vedoucím pracovníkem oddělení rukopisů a vzácných tisků Jihočeské vědecké knihovny Zlatá Koruna. Textové srovnání doplňuje výjimečný ilustrační aparát formou dnes oblíbených fotografií míst z doby před sto dvaceti lety a dnes.
Českokrumlovsko na počátku 20. století je čtvrtou knihou, kterou přeložil Helmut Wagner v rámci studia Univerzity třetího věku na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Po vydaných překladech knih Paula Praxla: Volary a Volarští, 2015, Zlatá stezka 2016 a Hora tří zemí, 2018, vycházejících ze studijního programu připraveného fakultou ve spolupráci s Prachatickým muzeem, jmenovitě Františkem Kubů, je nynější kniha produktem současného programu Šumava v literárních textech Kohoutího kříže a na snímcích Fotoateliéru Seidel. Jeho cílem je dokumentovat Šumavu textem i obrazem prostřednictvím elektronické knihy Kohoutí kříž, vydávané Janem Marešem a Ivo Karešem na webových stránkách Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích a databází Fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově. Obrazový materiál je z největší části doplněn současnými fotografiemi současného studenta Univerzity třetího věku – Jiřího Plachého. Knihu vydala Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Jana Šemberová